Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ornitoloogid paigaldasid hiireviuga tutvumiseks metsadesse viukaamerad

Selleks, et inimesed saaksid lähemat tutvust teha ühe tänavuse aasta linnuga, hiireviuga, paigaldasid ornitoloogid koos tehnikutega juba märtsi algul Eesti metsadesse kaks viukaamerat.

Nüüdseks on mõlemas pesas kolm poega, kes ootavad endale nime, vahendas "Aktuaalne kaamera".

On 8. märts ning nagu loodetud, saabub pesale hiireviu Mihkel. Väike märguhüüd...ja sealt tuleb ka kaasa Mari.

Teadagi elavad need jässaka keha, lühikese saba ja ümara peaga linnud koos terve elu. Pikk reis Euroopast Eestisse on nüüd seljataga. Väike puhkepaus ning siis juba nagu ikka suvekorterisse saabudes, tuleb esmalt talv läbi seisnud elupaika värskendada. Kodu korras, võib asuda tegudele.

Jah, päris kõike nüüd Mihkel ja Mari ei näita, aga tulemus on igatahes siin. Märtsi lõpul munetud munadel istutakse kordamööda kuni mai alguseni ning 3. mail koorubki Mihkel ja Mari juunior number üks ja siis juba kaks ning kolm. Kui poegadel pole praegu üldse võimalik vahet teha, siis Mihklil ja Maril küll.

"Tõepoolest, kes juba kauem on jälginud neid, nemad saavad aru, et Mihklil on kõht natuke heledam kui Maril ja Mari on natuke suurem kui Mihkel," tutvustas ornitoloog Urmas Sellis.

Et Mihkel ja Mari said endale nime läbi nimekonkursi, siis nüüd oleks vaja vadereid ka hiireviu poegadele.

"Meil on tõsine soov ka poegadele korraldada nimekonkurss ja, aga inimesed võivad alati pakkuda oma nimevariante ka juba foorumis, mis on Looduskalendrist leitav," märkis ornitoloog.

Lisaks Mihkli ja Mari pesale on viukaamera ka Katriniks ja Kaljuks ristitud hiireviude pesas, kus on samuti kolm poega. Ja kui praegu võibki läbi Looduskalendri või EEneti reaalajas jälgida, kuidas Mari ja Mihkel oma poegade eest hoolitsevad ja neid toidavad, siis just täna siirdus ornitoloog Urmas Sellis ühes heade abiliste ja tehnikutega metsa, et paika panna ka herilaseviu kaamera.

"Kui hiireviul on pojad ja juba hakkavad päris suled tasapisi ilmuma nende kehale, siis sellel ajal herilaseviud alles saabuvad ja me ei hakanud kaamerat varem panema, vaid just siis, kui herilaseviu hakkab just meile tulema," märkis Sellis.

Mari ja Mihkli kaamerat on alates selle paigaldamisest vaadatud pea 290 000 korda. Viukaamerad on jälgitavad läbi Looduskalendri või EEneti.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: