Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Burundi väed on riigipöördekatse maha surunud, president naasis riiki

{{1431589030000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Burundi presidendile Pierre Nkurunzizale lojaalsed sõdurid ütlevad, et on päev pärast riigipöördekatset suutnud võtmekohad pealinnas Bujumburas tagasi oma kontrolli alla saada.

Täna käisid ägedad lahingud rahvusringhäälingu hoonete juures, eriti raadiomajas, ent need on nüüdseks vaibunud, viis sõdurit on väidetavalt surma saanud, kirjutab BBC.

Üks sõjaline allikas ütles varem, et president Nkurunzizale lojaalsed sõdurid on saanud enda kontrolli alla võtmetähtsusega linnaosad, sealhulgas kesklinna, presidendipalee, raadio- ja telejaama ning lennuvälja. Lennujaam on allika sõnul taas avatud.

BBC korrespondendi sõnul näivad pealinna tänavad olevat politsei kontrolli all.

Riigipöörajad nõudsid aga alasid tagasi enda valdusse ning üritasid pääseda ringhäälingu ruumidesse. Ringhääling on võtmetähtsusega sihtmärk, kuna kaks eraraadiojaama on juba pealinnas suletud, nendest populaarseim põletati öösel maha.

Reutersi tunnistaja teatel on ringhäälingu raadiojaam Burundis taas eetris ning alustas pärast mõningast vaikiolekut muusika mängimisega. Raadioeeter jäi vait, kui ringhäälingu alal oli kuulda kahurituld.

Bujumbura elanike sõnul kuulsid nad öösel tõsist võitlust kahe osapoole vahel. "Me ei saanud hirmu tõttu magada...igal pool oli kuulda palju püssilaske ja plahvatusi ja inimesed olid hirmul," lausus üks elanik.

President naasis Burundisse

Burundi president Pierre Nkurunziza, kes oli riigipöörde puhkemisel, mille käigus teda üritati ametist kukutada, Tansaanias, on naasnud oma rahva juurde, kinnitas sealne presidendi kantselei.

"President Nkurunziza on pärast riigipöördekatset tagasi Burundis. Ta õnnitleb armeed, politseid ja Burundi inimesi," lisati teates.

President ei saanud naasta oma koju, kuna riigis algas tema eemaloleku ajal riigipööre.

Nkurunziza lendas Tansaanias toimunud tippkohtumiselt ära, kuid Bujumbura lennujaam oli suletud, et takistada tema lennukil maandumast. Väidetavalt pöördus president tagasi Tansaaniasse, vahendas BBC.

Möödunud ööl teatas Burundi armee staabiülem kindral Prime Niyongabo, kes toetab presidenti, et riigipöördekatse on peatatud. Ta andis sellest teada pärast läbirääkimisi kaitseministriga, kes on riigipöörde toetaja.

Samas jätkusid öösel ägedad lahingud presidendile lojaalsete sõdurite ning riigipööret toetavate sõdurite vahel. Pealtnägijate sõnul võitlesid osapooled kontrolli üle riiklikus tele- ja raadiojaamas. Samuti teatati lahingutest lennujaama ümbruses.

Riigipöörde kuulutas kolmapäeval välja endine luureülem, kindralmajor Godefroid Niyombare. Kindralmajor oli presidendi liitlane, enne kui viimane ta veebruaris ametist tagandas.

Ta rõhutas, et peab riigi praegust juhtkonda ebaseaduslikuks, sest presidendi kavatsus kolmandaks ametiajaks riigipeaks kandideerida rikub põhiseadust. Tuhanded inimesed tulid pärast Niyombare teadet tänavatele juubeldama.

Burundi president kutsus oma Twitteri lehel rahvast üles säilitama rahu. Tema sõnul on riigipööre nurjatud, kuigi riigipöörajate sõnul kontrollivad nemad olukorda.

Massirahutused presidendi otsuse pärast algasid Burundis 26. aprillil ning nende käigus on hukkunud rohkem kui 20 inimest. Kümned tuhanded inimesed on ka naaberriikidesse põgenenud.

 

Toimetaja: Merili Nael, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: