Eesti vetes algab Baltimaade suurim miinitõrjeoperatsioon Open Spirit

{{1431596221000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Homme algab Eesti vetes rahvusvaheline miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2015, millest võtab osa 15 riiki, 19 laeva ja 7 tuukrimeeskonda. Tegemist on käesoleva aasta suurima miinitõrjeoperatsiooniga Balti riikides, kus osaleb kokku ligi 700 mereväelast.

15. kuni 29. maini aset leidva miinitõrjeoperatsiooni peamisteks eesmärkideks on Eesti veeteede puhastamine maailmasõdade-aegsetest lõhekehadest ning operatsioonil osalevate üksuste omavahelise koostöö harjutamine.

Eesti mereväe juhitaval operatsioonil on kolm tegevuspiirkonda - Tallinna laht, Irbe väin ning Muhu ja Saaremaa rannik. Tallinna lahes ja Irbe väinas tegutsevad miinitõrjelaevade grupid, kelle ülesandeks on avastada, kaardistada või teha kahjutuks nende tegevuspiirkonnast leitud lõhkekehad.

Muhu saarel Lõunaranna sadamas hakkab paiknema miinituukrite laager ja sealt viiakse läbi miinituukrite operatsioon Saaremaa ja Muhu saare rannikuvetes. Sellest võtavad osa seitsme riigi miinituukrite meeskonnad Ameerika Ühendriikidest, Eestist, Kanadast, Rootsist, Saksamaalt, Poolast ja Lätist.

Eesti merevägi osaleb miinitõrjeõppusel miinijahtijatega Admiral Cowan ja Sakala ning tuukri- ja toetuslaevaga Tasuja.

Lisaks ligikaudu sajale Eesti mereväelasele võtab miinitõrjeoperatsioonist osa ka kümmekond Tallinna maleva meredivisjoni kaitseliitlast, kes annavad oma panuse staabiohvitseridena operatsioonistaabis, laevaohvitseridena mereväe laevade ning läviohvitseridena liitlaste laevadel.

Õppusel osalevad oma laevade ja meeskondadega NATO 1. miinitõrjeeskaader SNMCMG1 ja Balti miinitõrjeeskaader Baltron.

Miinitõrjeoperatsioonil Open Spirit 2015 osalevad laevad: Lobelia (Belgia); Admiral Cowan, Sakala, Tasuja (Eesti); Willemstadt (Holland); Skalvis, Kursis (Leedu); Virsaitis (Läti); Rauma, Olav Tryggvason, Maaloey (Norra); Mewa (Poola); Eridan (Prantsusmaa); Sturkö, Kullen (Rootsi); Donau, Auerbach (Saksamaa); DEN M/V Blue Capella (Taani) ja HMS Quorn (Ühendkuningriigid).

Lisaks laevadele kasutatakse lõhkekehade avastamiseks ka viite mehitamata pealveedrooni.

Open Spirit on Balti riikide merevägede poolt korraldatav miinitõrjeoperatsioon, mis toimub kord aastas rotatsiooni korras Eestis, Lätis või Leedus. Viimati toimus Open Spirit Eestis 2012. aastal.

Miinitõrjeoperatsioonist võtavad osa Ameerika Ühendriigid, Belgia, Eesti, Holland, Kanada, Leedu, Läti, Norra, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani ja Ühendkuningriigid.

Mereväe ülem Sten Sepper: rahvusvahelisus ja koostöö on õppuse Open Spirit peamised märksõnad

Mereväe ülema mereväekapteni Sten Sepperi sõnul on raske hinnata, kui palju miine Eesti vetes leidub. "Kõik teadmised tuginevad arhiivimaterjalide ja avaldatud dokumentidel," selgitas Sepper.

Sepper märkis, et tehnika, mida kasutatakse meremiinide otsimisel, on aastatega kõvasti arenenud. Mereväe ülem tõi näiteks allveeroboti, mis on tõhusaks abivahendiks tundmatute objektide tuvastamisel. "Sisuliselt on tegemist kaameraga, millel on küljes lõhkelaeng, millega on võimalik lõhata vee all identifitseeritud miinid," rääkis Sepper.

Sepperi ütles, et vanad miinid tihti mere põhja vajunud ning nende korpused on läbiroostetanud aga sellegi poolest on lõhkeaine miini sees väga ohtlik. "Kui selline asi peaks randa uhtuma, siis ei ole seda mõistlik katsuda," hoiatas mereväekapten ja rõhutas, et sellise juhtumi puhul peaks kindlasti mereväge või päästeametit sellest teavitama.

Üks peamistest eesmärkidest on õppusel Open Spirit harjutada laevameeskondade omavahelist koostööd. Sten Sepperi märkis, et koostööd harjutatakse erinevatel tasemetel. "Laevameeskonnad omavahel teevad harjutusi, siis on staapide tasandil ja loomulikult rahvusvaheline suhtlemine," selgitas Sepper, kes lisas, et kogu operatsiooni juhtimine ja teabe liikumine toimub inglise keeles.

"Rahvusvahelisus on antud õppuse peamine märksõna," kinnitas mereväe ülem.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: