Euroopa Parlamendis võetakse ilmselt vastu resolutsioon ühisest kaitsepoliitikast ({{commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Euroopa Parlament arutab järgmisel nädalal resolutsiooni Euroopa Liidu ühisest kaitse- ja julgeolekupoliitikast, mis tõenäoliselt võetakse ka vastu.

Resolutsioonis tehakse ettepanek suurendada kaitsekulutusi ja parandada koostööd NATO-ga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Euroopa ühisarmee ja kiirreageerimisjõudude loomisest veel juttu ei tehta.

Europarlamendi rahvapartei fraktsiooni liikme Tunne Kelami sõnul ei saa enam piirduda üleskutsega külmutada kaitsekulutuste vähendamine nagu tegi viimane kaitsealane ülemkogu.

"Üleskutse ongi see, et kaitsekulusid suurendada, et koordineerida omavahelist tegevust, parandada ühist tegevust NATO-ga, ja mis väga oluline, tõsta Euroopa kaitsealaste teadusuuringute ja arendustegevuse võimekust," märkis Kelam.

Euroopa Liidu ühisarmeest ja kiirreageerimisjõududest praegu ei räägita, esialgu on rõhk juba varem kokkulepitud asjade ellu viimisel.

"Peamine on see, et need asjad, milles on juba aastate jooksul kokku lepitud, oleks ülim aeg hakata ka neid ellu viima. Kui tuua siin konkreetseid näiteid, siis näiteks EL-i lahingrühmad, mis on ju aastaid harjutanud, treeninud, aga mida pole kordagi kasutatud. EL-i erinevad missioonid - nii sõjalised kui tsiviilmissioonid -, nende senisest süsteemsem kasutamine. Aga muidugi kõik see taandub ka ressursile ehk rahale," rääkis Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet.

Rahastamise teemalise kaasettekande esitaja Indrek Tarandi sõnul püütakse jõuda kõigepealt selleni, et tekitada eelarvesse ühist kaitsepoliitikat puudutav rida.

"Üks viis Euroopas tulemusi saavutada ongi tekitada eelarverida, mille kasutamist siis Mogherini selle teema eest vastutava volinikuna peaks kontrollima ja rakendama ja seda kaudu võib saavutada tulemust," leidis Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand.

Parlament sellise eelarverea loomist ilmselt ka toetab, küll võib Tarandi sõnul tulla raskusi sellele heakskiidu saamisega Euroopa Nõukogus, kus on esindatud liikmesriikide valitsused.

Toimetaja: Liis Velsker



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: