Vahur Made Kerry Moskva visiidist: USA ja Venemaa arutlesid Ukraina sõja lõpetamise tingimuste üle ({{commentsTotal}})

John Kerry ja Vladimir Putin 12. mail Sotšis.
John Kerry ja Vladimir Putin 12. mail Sotšis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Välispoliitika ekspert Vahur Made ütles, et tõenäoliselt arutas USA välisminister John Kerry oma Moskva kolleegi Sergei Lavrovi ja riigipea Vladimir Putiniga Ukraina sõja lõpetamise tingimusi. Sellega soovib USA president Barack Obama enne 2016. aasta presidendivalimisi näidata tulemuslikku välispoliikat.

"Riigisekretär Kerry kaheksatunnised läbirääkimised Sotšis välisminister Lavrovi ja president Putiniga viitavad sellele, et USA ja Venemaa panid teineteise ette Ukraina sõja lõpetamise võimalikke tingimusi," kommenteeris Made ERR-i uudisteportaalile.

Ta tõi välja, et Ukraina osas on nii venelastele kui ameeriklastele oluline maine ja usutavuse säilitamine. "Kõneluste konkreetset sisu, saati siis võimalikult kokkulepitud detaile avalikkusele ei avatud. Ei saa välistada, et jututeemaks võis olla Krimmi jäämine Venemaa kontrolli alla nii, et lääneriigid saaksid jätkata
mittetunnustamispoliitikat. Võimalik, et räägiti Vene vägede lahkumisest Donbassist," pakkus Made.

USA välispoliitilised sammud on kantud 2016. aasta valimistest "USA välispoliitikat hakkab järjest enam mõjutama 2016. aasta presidendivalimiste lähenemine. Kuigi president Obama neil valimistel enam kandideerida ei saa, kannab ta ometigi vastutust selle eest, et järgmisel Demokraatliku Partei presidendikandidaadil oleks võimalik toetuda tugevale poliitilisele platvormile.

Obama ei saa seetõttu lubada, et vabariiklastel avaneks võimalus süüdistada demokraate valimiskampaania ajal nõrgas ja väheviljakas välispoliitikas," rääkis Made.

Made meenutas, et Obama ise oli omalajal see, kes jõuliselt ründas George W. Bushi muuhulgas välispoliitilistel teemadel: lubades kiirelt ja tulemuslikult lõpetada sõjad Iraagis ja Afganistanis.

"Praegu näeme, et sõda Afganistanis jätkub, purustatud Iraagi armee baasil on tekkinud ISIS. Ning mis peamine, USA liitlased Ida-Aasias (Jaapan, Lõuna-Korea, Taiwan, Filipiinid) on ärevuses ning ootavad ameeriklaste tähelepanu tagasipöördumist Hiinast lähtuvale ohule."

Kõige selle taustal näeb Made sõnul Obama, et Ukrainast võiks saada Iraani tuumarelvastuse küsimuse lahendamise kõrval demokraatide teine oluline välispoliitiline edulugu eelseisvatel presidendivalimistel. "Sellele loodetakse ehk lisanduvat ka sõjalist või diplomaatilist läbimurret Süüria kodusõjas."

Made viitas veel asjaolule, et Ukraina kriisis tegutseb USA tandemis Saksamaaga. "10. mail Moskvat külastanud kantsler Merkel edastas Putinile palju karmisõnalisema sõnumi, kui praegu Kerry. Venemaa survestamisel kasutatakse nii piitsa kui präänikut."

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: