Analüütik: Ossinovski valimisel SDE juhiks mängib rolli ka Nestori tugi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Lähinädalatel on mitmel parteil ees üldkogu, kus valitakse erakonnale juhid. Tippjuhi valimine seisab ees nii Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal (SDE) kui ka Isamaa ja Res Publica Liidul (IRL).

IRL kogus end pärast šokeeriva üheksa koha kaotust riigikogus kiiresti. Kui esialgu põhjendati põrumist uute konservatiivsete jõudude nagu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Vabaerakonna (VE) poliitikasse tulekuga, siis nädalaga jõuti oma eksimustes selguse ja järeldusteni, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Mina näen oma rolli pärast 6. juunit selles, et aidata uut esimeest nagu Mart Laar, kes on olnud toeks mulle," ütles praegune IRLi esimees Urmas Reinsalu.

Selle lühikese avaldusega andis Reinsalu lubaduse, et parteis ei teki rivaalitsevaid vana ja uue juhi leere. See on tähtis, et juhi vahetus hästi läheks.

"Esimehe vahetus läheb igal juhul valutumalt selles erakonnas, kus senine esimees võtab ja ütleb, et mina astusin nüüd kõrvale, mina rohkem ei sega, aga need inimesed minu meeskonnast, keda sa tahad oma meeskonda saada, tulevad sulle appi," selgitas EBS-i kommunikatsiooniõppejõud ja poliitikaanalüütik Agu Uudelepp.

IRLi tulevasest juhist kõneldes spekuleeritakse mitme nimega, kuid avalikkuses räägitakse Isamaalidu ajal partesse tulnud staažikast poliitikust Margus Tsahknast. Eile avalikustas oma soovi kandideerida Eesti Panga nõukogu endine esimees Jaan Männik, kes ei ole IRLi liige.

"Ma arvan, et uus juhtkond peaks orienteeruma sellele, et ajalooline Isamaa ja Res Publica Liidu püsivalijaskond tagasi võita," sõnas IRLi volikogu esimees Helir-Valdor Seeder.

24-aastat samasse parteisse kuulunud Seeder ütles, et valimisnimekirjade koostamisel oleks pidanud arvestama laiemat inimeste ringi ja kampaanias pidanuks tutvustama IRLi pikka poliitikute pinki, mitte keskenduma üksikutele inimestele.

IRLi sõnum on tema hinnangul hägustunud ja uus esimees peaks kandma rahvuslik-alahoidlikku maailmavaadet. "Teiseks, andma uut energiat ka erakonna liikmetele, et nemad tunneksid, et nad on rohkem kaasatud erakonna poliitika kujundamisse," märkis Seeder.

Vajadusest erakonnas rohkem asju läbi arutada räägivad ka partei juhimise suhtes kriitilised ja üha mornimate nägudega sotsiaaldemokraadid.

Ettevõtlusminister Urve Palo räägib, et diskussiooni on parteis vähe ja valimistulemust tuleks kriitiliselt analüüsida.

"Organisatsiooni sees on usku vähemaks jäänud. Meil kõik inimesed tegid tugevasti tööd viimastel valimistel, kogu organisatsioon töötas, aga sellist tulemust ei tulnud. Nüüd on vaja organisatsiooni sees töötada, et uuesti usk tagasi anda," rääkis Palo.

Esimehe kohale konkureerivad kaks teineteist senisel poliitikuteel toetanud erakonna visionääri - praegune esimees Sven Mikser ja aseesimees Jevgeni Ossinovski.

Mornide ja valulike nägudega liiguvadki sotsid seetõttu, et on ränga valiku ees, hinnates tegelikult kõrgelt mõlemat meest. Ossinovskit toetab Urve Palo.

"Jevgeni näitas oma sirge seljaga just seda, et ta on valmis oma selga sirge hoidma ja oma põhimõtetele kindlaks jääma ja minu meelest see on juhil üks hea omadus," selgitas Palo, kelle sõnul rääkisid Ossinovskiga paljud inimesed.

"Teda pidi palju veenma, helistati erinevatest piirkondadest, sest toetus nii Sven Mikserile kui ka Jevgeni Ossinovskile on suur. Tema toetajad üle Eesti helistasid ja ta minu teada mõtles mitu nädalat," ütles Palo.

Samal ajal, kui Ossinovski toetajad talle poolthääli otsivad, toimub sama Mikseri toetajate seas. Räägitakse, et Mikseri soosik uue peasekretäri kohale, Karel Rüütli, kes aastate eest Rahvaliidust koos arvukate kaaslastega üle tuli, on Mikserile toetuse kogumiseks käivitanud kogu sotside seas tegutseva endiste rahvaliitlaste võrgustiku.

Mikseri taga on ka viimseid nädalaid peasekretäri ametit pidav kultuuriminister Indrek Saar.

"Ma toetan seda, et Sven Mikser jätkaks erakonna esimehena, sest minu arust on poliitiliselt loogiline, et inimene, kes on meid valitsusse viinud, ka seda erakonda valitsuses juhib," märkis ta.

Kas aga sotsid Ossinovski juhtimisel üldse valitsusse jääks, pole selge, nagu ka see, kas Ossinovskist saaks erakonna juhina valitsuse liige.

Üks küsimus on veel see, kuidas avalikkus valimiste eel peamiselt venekeelse koolihariduse küsimusega silma torganud Ossinovski parteijuhina omaks võtaks.

Agu Uudelepp ütles, et kui erakond valib juhiks Ossinovski, muutub oluliseks see, kuidas reageerib sellele mees, kes on kui sotside märk ehk sots aegade algusest saadik.

"Nii et, juhul kui Jevgeni Ossinovski valitakse SDE esimeheks ja Eiki Nestor aktsepteerib seda, toetab teda ja annab ka oma olekuga, mitte ainult sõnadega mõista, et see on loomulik areng, mis on ühiskonnale kasulik, siis läheb see esimehe vahetus palju valutumalt," rääkis Uudelepp.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: