Eesti ettevõtted võivad tänu Leedu LNG terminalile säästa miljoneid eurosid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Veeldatud maagaasi LNG torustik.
Veeldatud maagaasi LNG torustik. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Leedu LNG terminal annab Eesti ettevõtetele võimaluse säästa iga kuu miljoneid eurosid, sest Leedust ostetav gaas on siin müüdavast odavam.

Leedus toimiv gaasibörs on asunud tooma Eesti majandusele otsest tulu, sest vabal turul tekkinud gaasihind on viimastel kuudel kujunenud mõnevõrra odavamaks Eesti Gaasi pakutavast hinnast, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Iga neljas Eestis tarbitav gaasikuupmeeter on ostetud Leedust ning selle hind on umbes viis eurot megavatt-tunni kohta odavam kui Eesti Gaasi vahendusel müüdav gaas. Kui märtsis ostsid Eestis gaasi suurtarbijad Leedu börsilt 18 protsenti Eestis tarbitud gaasist, siis aprillis juba 27 protsenti.

Miks gaasiostmine Leedust on kuust kuusse üha populaarsemaks muutunud, selgitas Eleringi juht Taavi Veskimägi: "Vastus on hästi lihtne, et on hinnaarbitraaži võimalus Leedu gaasibörsi ja Eesti gaasi poolt Gazpromi lepingu põhiselt Eestisse tarnitava gaasi vahel. Turuosalised on varmad seda võimalust raha teenida ära kasutama."

Kuid miks on Leedus ikkagi Baltimaade odavaim gaasihind?

"Peamine, ma usun, on see, et Leedu gaasiturg on kõige kaugemale arenenud. Seal on konkurents ja see on kindlasti tinginud olukorra, kus Leedu LNG terminal ja sealt tarnitud gaas ning ka Venemaalt tulev gaas on omavahel konkurentsis ning nende hind kujuneb turu nõudluse ja pakkumise tulemusena ja on n-ö õiglane turuhind ," selgitas Eesti Energia energiakaubanduse juht Heikko Mäe.

Veskimäe sõnul on Leedu gaasihind odavam kui Eestis tänu LNG terminali avamise järgselt tekkinud konkurentsiolukorrale. Pikas plaanis võiks sellest võita ka Eesti kodutarbijad, kuid selleks peab tekkima vahendajatel huvi.

"Ma küll julgen öelda, et tõenäoliselt kõik gaasituru osalised - nii Baltic Energy, Partners (Baltic Energy Partners - toim), Eesti Energia, Alexela, miks mitte ka Elektrum - tulevik ongi see, et kõik nad on nii gaasi- kui elektriturul aktiivsed. Tõenäoliselt tulevikus on kombineeritud paketid, kus ühe müüja käest on võimalik osta nii elektrit kui gaasi," rääkis Veskimägi.

Energiaekspert Andres Mäe ütles, et praegune tavatarbija võib odavamast Leedu gaasist kasu saada juba õige pea, seda juhul, kui hinnavahe Eesti Gaasi ja Leedu börsi vahel jääbki suureks.

"Kui need neli või viis ettevõtet, kes praegu Eestis maagaasi Leedust toovad, kui neil on huvi kodutarbijate või soojusenergia tootjate vastu, siis tõenäoliselt hakkavad nad Eesti Gaasile konkurentsi pakkuma," selgitas Mäe ja täpsustas, et see juhtub ilmselt siis, kui teiste Eesti Gaasiga konkureerivate ettevõtete turuosalus on umbes pool maagaasi turust.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: