X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uus rakendus aitab piirivalvuritel hädas kalamehi leida

Kalapaat.
Kalapaat. Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Kui varem tuli piiriveekogule paadiga minekust lähimas kordonis telefonitsi teada anda, siis tänasest aitab uus veebirakendus seda teha lühisõnumiga ning nutitelefonide veebibrauseris.

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) piiriveekogu projektijuht Oscar Tirman rääkis, et rakendus asendab senise telefonikõnede tegemise iseteenindusportaaliga.

Portaalis saavad piiriveekogule minejad end registreerida ja hiljem kasutada enda veekogule minekust teada andmiseks lühisõnumeid, just nagu autot parkides.

Veekogul "parkimist" tuleb alustada veekogule minnes ja lahkudes lõpetada. Rakendus ise ja selle kasutamise juhised on hõlpsasti leitavad aadressilt https://piiriveekogu.ee.

Piirivalvekordonite töötajatel on rakenduses oma vaade, mis kuvab, kui palju inimesi on parasjagu veekogul. Lisaks hakkab rakendus saatma neile inimestele meeldetuletavaid sõnumeid, kes on pärast päikeseloojangut endiselt veekogul. Seda põhjusel, et näiteks Narva jõel ja Narva veehoidlal on pool tundi pärast päikeseloojangut viibimine keelatud.

"Kõrghooajal on veekogul korraga sadu sõidukeid, mille andmete süsteemi kandmine käsitsi on ajamahukas nii registreerimisootel olevatele kalastushuvilistele kui piirivalvuritele," ütles Mustvee kordoni juht Jalmar Ernits. Ta kirjeldas, et mulluseks kõrgperioodiks kujunes veebruarikuu, mil ainuüksi Mustvee kordoni piirivalvurid panid telefonitsi Peipsile kirja pea 3000 transpordivahendit ning nendes reisinud enam kui 11 000 inimest.

"Uue rakenduse kasutaja peab väikese ajavaru võtma esmakordsel süsteemi sisenemisel ja andmete sisestamisel, kuid edasiselt teatama vaid lühisõnumi või netirakenduse läbi veekogule minekust ja sealt naasmisest,“ viitas Ernits. Lisaks sellele, et rakendus aitab mugavalt piiriveekogule end kirja panna, saab inimene ise enda asukohta positsioneerida. Seeläbi suureneb halbade ilmastikuolude korral või õnnetuse juhtudes omakorda otsingu- ja päästevõimekuse täpsus.

Tulevikus plaanitakse rakendusele lisada ilmastikuga seotud ohuteated ning kehvade jääolude ajal kuvatakse rakenduse kasutajale info veekogule mineku piirangutest.

Piiriveekogule minek on reguleeritud riigipiiri seadusega, mis ütleb, et veesõiduki ja muu transpordivahendiga Narva jõele, Narva veehoidlale, Lämmi- ja Pihkva järvele või nende jääle minek ning sealt tagasitulek tuleb registreerida lähimas politsei- ja piirivalveameti kordonis. Samuti tuleb lähimas kordonis registreerida veesõiduki ja muu transpordivahendiga Peipsi järvele või selle jääle minek kaugemale kui üks kilomeeter kaldast ning sealt tagasitulek.

Uue infosüsteemi kõrval jääb inimestele alles ka telefoni teel registreerimise võimalus.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: