Kaarel Kaas: praegu saabuvad põgenikelained on alles kerged märgid eesseisvast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaarel Kaas.
Kaarel Kaas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Julgeolekuekspert Kaarel Kaas ütles, et praegune põgeniketulv on vaid esimene kerge signaal sellest, mis Euroopat ees ootab.

"Rahvastiku arv Aafrikas kasvab maailmas järgmise 40 aasta jooksul kõige kiiremini. Kui vaadata demograafilisi protsesse, siis me oleme alles selle probleemi alguses. Kõik need lained, mis praegu üle vahemere tulevad on tegelikult vaid esimesed kerged signaalid saabuvast migratsioonisurvest," ütles Kaas Vikerraadio saates "Reporteritund".

Saatejuht Peeter Kaldre küsis, et kumb on Euroopale suurem oht, kas Venemaa agressiivne tegevus või immigratsioon.

"Kümneaastases perspektiivis on kindlasti Venemaa oluliselt suurem oht. See on väga vahetu ja reaalne oht," vastas Kaas.

Ta arutles, et väga paljud lõunaeurooplased seda ei tunneta. "Nad ei mõtle sellele, et Ukrainas, mis piirneb mitme Euroopa Liidu liikmesriigiga, käibki kõige ehtsam sõda," ütles Kaas.

"Pikas strateegilises perspektiivis järgmiseks suureks, isegi võibolla eksistentsiaalseks ohuks saabki kogu see võimalik kaose ja rände surve, mis Lõuna suunalt Aafrikast ja Lähis-Idast Euroopale tekib," lausus Kaas.

Ta märkis, et see probleem muutub aktuaalseks umbes kümne aasta pärast.

Eerik-Niiles Kross lisas, et samal viisil ei taju meie põgenikest, immigratsioonist ja ka islamiterrorismist tulenevat ohtu samal moel nagu Lõuna-Euroopa riigid.

Kross märkis, et tegelikult on mõlemad ohud kogu Euroopa Liidule ja nende vastu tuleb astuda ühiselt.

Lahendusena immigratsiooni kriisile pakkus Kaas, et Aafrika tuleb muuta atraktiivseks majanduskeskkonnaks, mille tõenäosus paraku ajas kahaneb.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: