Insener: naiste võimete eiramine takistab meie majanduse arengut ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Naised on head insenerid ja head juhid, sest just naistel on palju inseneriteaduses kasuks tulevaid töövõtteid ja juhtimisoskusi, leiab Eesti maaülikooli tehnikainstituudi energeetika osakonna projektijuht ja lektor Marek Muiste.

Alustan sellest, miks naised on head insenerid. Erinevalt tänasest arusaamast – jah, naised on head insenerid. Tean seda, sest olen mitmega neist koos töötanud.

Naised on oma töös kohusetundlikud, täpsed ja ratsionaalsed. Mehed on pigem sellised kunstnikuhinged, täis emotsioone ja maailmavalu. Naised ei tule kunagi tööle räige pohmelli ja haisva hingeõhuga. Meeste puhul tuleb seda paraku ikka ette. Valin seetõttu naisi meeleldi oma töögruppidesse, sest neid saab usaldada. Ma ei taha siinkohal maha teha meesinsenere – on palju head ka selles seltskonnas. Ning lõpuks võib halbu erandeid leida kõikjalt.

Kuid kahjuks on naisinsenere tänapäeval vähe ja seetõttu ei teata nende headest omadustest palju. Arvan, et neid võiks olla rohkem. Vähemalt sama palju kui meesinsenere.

Naised on head insenerid, sest nad on head otsustajad. Inseneriteadus on otsuste tegemise vald. Arhitekt peab otsustama vormi üle, projekteerija peab otsustama materjali üle jne. Protsesside ja materjalide tundmine on otsuste tegemise eelduseks ning inseneri arvutused hõlbustavad nende tegemist, kuid põhilised on otsused.

See töö on täis suuri ja väikseid otsuseid ja otsuste tegemine on kõige raskem osa inseneriks olemisest. Hea ja kehva inseneri erinevus on heades ja kehvades otsustes, mida nad teevad. Seejuures ei ole alati tegemist õige või vale otsusega. Insener võib eksida ja nad eksivad tihti ning isegi meelsasti. Aga nad tohivad eksida üksnes "turvalises" tsoonis. Näiteks konstruktsiooni projekteerides võib selle kandevõimet üle dimensioneerida ja nii ka reeglina tehakse. See on turvaline eksimine.

Kellele nüüd see turvalise eksimise jutt tuttav tundub, on kindlasti aru saanud, kuhu ma sihin. Sest sarnased reeglid kehtivad ka meeskonna või organisatsiooni juhtimises. Hea ja halva juhi erinevus on tema otsustes, mis alati ei pruugi olla ainuõiged.

Aga hea juht eksib alati "turvalises" tsoonis, seadmata ohtu meeskonda ja selle edukust. Seetõttu on naised head juhid.

Nad on pühendunud, teevad alati ära oma kodutöö, ei kehtesta ennast väiklaselt ja teevad häid otsuseid. Olen märganud, et kui meeskonnal on naisjuht, on tema see, kes kõige rohkem tööd teeb. Meesjuhtide puhul see alati nii ei ole. Jällegi – on ka teistsuguseid näiteid. Mehed räägivad juhtimise kunstist, naised räägivad juhtimise tööst. Mehed teevad juhtimiskoolitusi, kus õpetatakse käima hõõguvate süte peal. Naisjuhid jätavad selle vahele ja veedavad aja, püüdes kaasa tõmmata meeskonna nõrgemaid liikmeid.

Naised on head insenerid ja head juhid. See, et me ei suuda neid selleks innustada, on meie kaotus. Mitte ainult moraalne kaotus, vaid ka väga konkreetne majanduslik kaotus. Meie tööstus vajab järjest enam häid insenere ja meie majandus vajab järjest enam häid juhte. Naiste võimete eiramine takistab meie majanduse arengut. Aeg on muutuda.

Toimetaja: Marju HimmaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: