Pruulmann-Vengerfeldt: kriisile keskendunud uudistemeedia jätab maailmast ühekülgse pildi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pille Pruulmann-Vengerfeldt.
Pille Pruulmann-Vengerfeldt.

Tartu ülikooli meediauuringute professor Pille Pruulmann-Vengerfeldt, kellest saab rahvusringhäälingu nõukogu tulevane eskperdist liige, leiab, et ühes digitaalmeedia arengutega peaksid säilima ka meedia erinevad funktsioonid, kuid neid ei tohiks liialt segi ajada, samuti tuleks tema hinnangul vältida meedia ühekülgsust ja mitte orienteeruma uudistemeedias ainult kriisile ja katastroofile.

Pruulmann-Vengerfeldt tõdes Vikerraadio saates "Tegija", et meediast saadav kasu on väga erinev, nagu on erinevad ka meediatarbijad. "Tegelikult on täiesti okei, kui me tahame ka lihtsalt meelelahutuseks meediat tarbida," kinnitas ta.

Ka ei tohi professori arvates hukka mõista neid, kes eelistavad mitte olla maailma asjadega kogu aeg kursis, sest see on tänapäevases kriisile ja katastroofile orienteeritud meediauudiste maailmas suhteliselt stressirohke tegevus. Oluline on tema hinnangul, et inimene teaks, et kui tal on infovajadus, siis kust ta seda otsima läheb ehk milline oleks usaldusväärne allikas.

Pruulmann-Vengerfeldti arvates ei tohiks ära kaduda usaldus meedia kui institutsiooni vastu ja selleks ei tohi meedia erinevaid funktsioone liialt segi ajada. "Infotarbimisele orienteeritud inimest võib mõnevõrra häirida ja solvata see, kui meediakanalites pakutakse talle pidevalt kuulsuste pilte ja arutatakse selle üle, kes nüüd sai emaks või isaks või mingisuguseks muuks asjaks," rääkis ta.

Teisena tõi meediauuringute professor välja uudiste ühekülgsuse. "Me tõepoolest orienteerume väga palju justnimelt kriisile ja katastroofile. Ka siis me jätame maailmast tegelikult ühekülgse ja hirmsa pildi," ütles Pruulmann-Vengerfeldt.

21. sajandil oleks tema hinnangul mõistlik üle vaadata ka uudisväärtuse kriteeriumid, mis on valdavalt välja mõeldud pea sada aastat tagasi. "Kas selleks, et 21. sajandi meediaruumis hakkama saada, peame me orienteeruma niivõrd väga kriisile või peaksime inimestele pakkuma varianti ka lihtsalt n-ö kursis olla, harida ennast, saada midagi rohkemat teada näiteks Boliivia majandusest, mitte ainult sellest, kui Boliivias on mingisugune pomm või suurem narkokuritegude kinnivõtmine," rääkis Pruulmann-Vengerfeldt.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: