Keskkonnaameti uuring Salajõe karstiala reostuse osas selgust ei toonud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läänemaal Salajõe karstiala ääres elavad inimesed on aastaid olnud mures üha halvemaks muutuva kaevuvee pärast. Lõplikku selgust selles, milline on karstiala seisund ja kust kohast pärineb piirkonna joogivett mõjutav reostus, ei toonud ka keskkonnaameti tellitud uus uuring.

Salajõe küla elanike kaevuvesi on muutunud oma kvaliteedilt aasta-aastalt üha halvemaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reostuse põhjustamises kahtlustab külarahvas piirkonnas asuvat Kekkiläle kuuluvat Niibi turbakaevandust, mille kuivendusvett on juhitud maa-alust karstiala läbivasse Salajõe jõkke. Keskkonnaamet on aga varasemalt jäänud korduvalt seisukohale, et pole kindlaid tõendeid, et kaevuvee kehv kvaliteet oleks seotud kaevandusalal toimuva tootmistegevusega.

Täna tutvustati keskkonnaameti poolt AS-i Maves käest tellitud uut Salajõe karstiala uuringut, mis kohalike muredele aga lahendust ei toonud, sest keskendus üksnes karstialale endale ega analüüsinud põhjalikumalt lähedal asuva kaevanduse mõju. Sama firma varasem uuring on näidanud, et kaevandusel ja veekvaliteedi halvenemisel on seos, kuid pole selge, kui suur see on.

"Nüüd paar aastat tagasi oli uuring ka sellele Niibi raba võimalikule seosele ja on jõutud järeldusele, et see võimalik seos on olemas, aga me ei oska öelda, milline see mõju on. Kas see on väga oluline või on see oluline," ütles AS Mavesi keskkonnaekspert Karl Kupits.

Uues uuringus on võimalike jõevee olukorda mõjutavate teguritena välja toodud kinni kasvanud jõeorust jõkke sattuvate taimsete jäänuste reostav mõju. Kohalike sõnul ei ole see argument tõsiseltvõetav.

"Reostuskoormus, mis lähtub sellest samast karstiorust, millest täna seal räägiti, see on olnud väga pikka aega ja see ei saa olla põhjuseks sellele reostumisele, mis on tekkinud nüüd viimastel, viimasel viieteistkümnel aastal," põhjendas Salajõe elanik Mare Urbas.

Keskkonnaameti Hiiu-Saare-Lääne regiooni juhataja Kaja Lotmani sõnul käib praegu Kekkilä uue kaevanduse kaevandusloa menetlus ja loa andmist pole veel otsustatud.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: