Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Šveitsis vahistati kuus kõrget FIFA ametnikku

{{1432703578000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Šveitsi võimud vahistasid täna Zürichis kuus kõrget Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) ametnikku, keda ootab seoses korruptsioonisüüdistusega ees väljaandmine USA-le, teatas Šveitsi justiitsministeerium.

USA võimud süüdistavad jalgpalliga seotud korruptsioonis üheksat kõrget jalgpalliametnikku, nende seas kaht FIFA praegust asepresidenti, ning viit spordimarketingi juhtivtöötajat. Ajaleht New York Times kirjutab, et USA föderaalorganid panevad ametnikele muu hulgas süüks väljapressimist, rahapesu, pettust ning muid kuritegusid, mis on pandud toime kahe aastakümne vältel. Kuritegelikul viisil liikus enam kui 150 miljonit dollarit.

USA-s on võetud luubi alla jalgpallimatšide korraldusõigusega ja reklaamiga seotud korruptsioon. Samuti ütles Ühendriikide peaprokurör Loretta Lynch, et FIFA ametnikud said altkäemaksu ka jalgpalli MM-i korraldamise eest Lõuna-Aafrika Vabariigis. Lynchi hinnangul kasutasid ametnikud ära oma positsioone, et koguda altkäemakse. "Seda tehti aastast aastasse ja praktiliselt iga jalgpalliturniiri puhul," ütles peaprokurör.

Suur osa Ühendriikide juurdlusest ongi keskendunud jalgpalli juhtimisele Põhja- ja Kesk-Ameerikas ning Kariibi mere saartel. Sellele viitab ka tõsiasi, et vahistatute seas on FIFA asepresident ja selle regiooni ehk CONCACAFi juht Jeffrey Webb.

Samuti alustasid Šveitsi võimud endapoolset juurdlust seoses arvatava korruptsiooniga, mis leidis aset MMi korralduseõiguse andmisel Venemaale ja Katarile. Selle tõttu konfiskeerisid uurijad FIFA peakontori arvutitest asjasse puutuvaid dokumente.

Berni föderaaljuurdluse ameti pressiesindaja Folco Galli sõnul on alust arvata, et kahtlusalused said vastutasuks meedia, turundus ja sponsoreerimisõigused seoses jalgpalliturniiridega USA-s ja Ladina-Ameerikas.

Ka 79-aastane Sepp Blatter on langenud korduvalt kriitika alla, sest just tema juhtimise tehti otsused anda jalgpalli MM-i korraldusõigus Venemaale ja Katarile. Viimastel andmetel Blatterile praegu siiski midagi süüks ei panda.

BBC andmetel on vahistatute seas veel Costa Rica esindaja Eduardo Li, kellest pidi saama FIFA täitevkomitee liige. Samuti pandi käed raudu Lõuna-Ameerika jalgpalli haldava Conmeboli juhil uruguailasel Eugenio Figueredol ning Brasiiliat esindaval Jose Maria Marinil.

New York Times kirjutab, et üle kümne Šveitsi julgeolekutöötaja saabus täna hommikul Zürichis asuvasse Baur au Lac'i hotelli. Nad võtsid administraatorilt hotellitubade võtmed ning suundusid ametnikke vahistama.

Vahistatud ametnikud olid saabunud Zürichisse homme algavale FIFA kongressile, kus reedel valitakse organisatsioonile uut juhti. Kauaaegsele FIFA presidendile Sepp Blatterile on heitnud väljakutse Jordaania prints Ali Bin Al Hussein, kes on ka avaldanud juhtunuga seoses kahetsust.

FIFA kommunikatsioonidirektor Walter de Gregorio ütles, et kongress jätkub plaanipäraselt ning uue juhi valimisi edasi ei lükata. "Nagu ma ütlesin - üks sündmus ei ole teisega seotud - me jätkame oma kavaga, mis on teada ja valimised toimuvad kavandatult," kinnitas de Gregorio, kes lisas, et vahistamised on positiivsed, kuna see näitab, et korruptsiooni vastu võideldakse.

Toimetaja: Sven Randlaid, Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: