Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rimi: toidu ülejääkide annetamiseks peaksid seadused olema üheselt mõistetavad

Kui Prantsusmaal tuleb nüüd suurematel kauplustel ülejääv toidukraam annetada heategevuseks, siis Eestis seadused seda ei soosi ning samas ka ei vastusta, rääkis Rimi pressiesindaja Katrin Bats.

Prantsusmaa Rahvusassamblee hääletas hiljuti uue seaduse poolt, mille järgi on kaubandusketid kohustatud tähtaja ületanud ja riknemata ülejäänud toidu annetama heategevuseks, loomatoiduks või kompostiks. Seaduse järgi on iga kauplus, mille pindala ületab 400 ruutmeetrit, kohustatud sõlmima lepingu, et annetada toidukraam heategevuseks.

Prantsusmaa valitsus töötab selle nimel, et vähendada toidukadu 2025. aastaks poole võrra, lisaks kauplustele soovitakse laiendada seadust ka koolidele. Seda sammu on toetanud ka keskkonnaaktivistid ja heategevus- ning toiduorganisatsioonid.

Katrin Bats rääkis "Terevisioonis", et kui kogu ELis läheb umbes 50% toidust raisku, siis Eestis on need näitajad üsna sarnased. Rimi ketis visatakse aastas ära umbes 1600 tonni toiduaineid.

Bats rõhutas samas, et kui kauplustes läheb mahakandmisele umbes 5%, siis majapidamistes on see näitaja koguni 42%.

"Ma arvan, et täna on Eestis seis selline, et ettevõtted, kellele mahakantud toit on suur kulu, omavad kindlasti paremat ülevaadet, kui mõni inimene oma kodus selles osas arvestust peab. Me teame täpselt, kui palju toitu me peame tellima. See on meie igapäevane suur-suur mõtteküsimus, kui palju on piisavalt ja kui palju klient ostab kauplusest kaupa. Paraku on nii, et meil peab ka õhtul midagi riiulis olema, sest klient ju eeldab seda. Seetõttu me tellime alati pisut rohkem," selgitas saatekülaline.

Küsimusele, mida ütlevad Eesti seadused toidu annetamise kohta, vastas Bats, et seadused seda ei soosi, samas ka ei keela seda teha.

"Rimil on täna kehtiv koostööleping Toidupangaga, Punase Ristiga ja me teeme juba kõik selleks, et äravisatavat toitu oleks vähe," ütles Bats. Ta lisas, et Rimi on liitunud ka Inglise saatkonnna algatatud kampaaniaga "Feeding 100 000".

"Üsna hiljuti saadeti kiri peaministrile, et selleks, et annetamist tõhustada, võiks läbi vaadata mõned seadused, et need oleksid üheselt mõistetavad. Ja on muidugi kette, kes võiksid ka sellele rohkem mõelda," märkis saatekülaline.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: