Rõivas ja Pevkur: Eesti ei saa 1064 põgeniku vastuvõtmisega nõus olla ({{commentsTotal}})

{{1432728657000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Siseminister Hanno Pevkur ja peaminister Taavi Rõivas ütlesid Euroopa Komisjoni tänast ettepanekut põgenike ümberpaigutamiseks liikmesriikide vahel kommenteerides, et Eesti ei saa sellise lähenemisega nõus olla ja komisjoni välja käidud kvoot on ebaproportsionaalne.

"Alustame sellest, et tegemist ei ole lõpliku otsusega. Tegemist on Euroopa Komisjoni ettepanekuga, mille kohta Eestil kindlasti on oma sõna öelda. Me ei ole rahul arvutusloogikaga. Seal ei ole adekvaatselt arvestatud suurust meie hinnangul. Mitte et me ei peaks olema avatud, loomulikult peame ja ma olen väga seda meelt, et ka Eesti peab selle probleemi lahendamises osalema, aga praegune ettepanek ei peaks minu hinnangul sellisel kujul realiseeruma," ütles Rõivas "Aktuaalsele kaamerale".

Seepeale küsis ajakirjanik Astrid Kannel temalt kas Eesti on valmistunud ka juhuks kui meil ei jää teist valikut kui need tuhat inimest vastu võtta.

"Esiteks me tegeleme sellega, et õnnestuks läbi rääkida. Eesti on üldiselt suutnud väga hästi oma huvisid Euroopa Liidus esindada, on suutnud selgitada teistele miks meie positsioon selline on. Küllap suudame seekord ka," vastas Rõivas.

Peaminister ei avaldanud konkreetset numbrit, millega Eesti nõus oleks. Tema sõnul said ministeeriumid eelmisel nädalal ülesande analüüsida Eesti võimekust pagulaste vastuvõtmisel ja teha ettepanekuid, kuidas seda võimekust suurendada. "Siin peab olema vabatahtlikkuse element ja riigi õigus kaasa rääkida. Seda me kindlasti kavatseme teha ja siis ei pea ka muretsema selle pärast, et mis juhtuks siis kui realiseeruks mingi stsenaarium mis tegelikult realiseeruma ei hakka," jätkas ta.

Pevkuri sõnul ütleb Euroopa Komisjon pagulaste ümberpaigutamise kvoodi arvutamisel, et võti on Eesti jaoks 1,85. "Arvestades, et Eesti moodustab Euroopa Liidu rahvaarvust umbes 0,26 protsenti ja SKP-st 0,14 protsenti, on komisjoni ettepanek umbes 10 korda suurem ja meie hinnangul ebaproportsionaalne," sõnas Pevkur.

Ta lisas, et kui komisjon on valmis arvestama eelmisel ja sel aastal oluliselt kasvanud asüülitaotlejate arvu Eestis, samuti Eesti hetke võimalusi, vajalikke ettevalmistusi kohalikes omavalitsustes majutuskohtade osas ning muid tegevusi, on Eesti kindlasti valmis liikuma konstruktiivselt edasi, leidmaks rändekriisile lahendusi.

"Arvestades Vahemere kriisi ulatust ja mõju kogu Euroopa Liidule, ei ole küsimus selles, kas aidata, vaid selles, kuidas ja millises mahus. Eesti on valmis Euroopa Komisjoniga otsima tasakaalustatud kompromissi pagulaste vabatahtlikuks vastuvõtmiseks. Lahenduse otsimisel tuleb arvestada riikide hetkevõimekust ning -võimalusi pagulaste vastuvõtmiseks. Tundub mõistlik, et protsessi jätkamiseks lepitakse liikmesriikide ning Euroopa Komisjoni poolt kokku konkreetsed kahepoolsed tegevused ja arutatakse läbi nii eri riikide suutlikkus kui ajakava pagulaste vastuvõtmiseks, " märkis Pevkur.

Euroopa Komisjoni ettepaneku järgi peaks Eesti vastu võtma 1064 põgenikku

Euroopa Komisjon avalikustas täna keskpäeval ettepanekud põgenike liikmesriikide vahel ümberjagamiseks. EL-i sees läheb ümberjagamisele 40 000 põgenikku ja Eesti panuseks pakub komisjon 738 põgenikku.

Tänane ettepanek 40 000 inimese ümberpaigutamiseks Kreekast ja Itaaliast on jätk Brüsseli üle-eelmisel nädalal teatavaks tehtud plaanile asustada kolmandatest riikidest ümber 20 000 põgenikku, milles Eesti osaleks ettepaneku kohaselt 326 abivajaja vastuvõtmisega.

Eestis on tänaseks kokku saanud rahvusvahelise kaitse 108 isikut. 2015. aastal on Eestile esitatud 90 varjupaigataotlust, kellest ligi pooled on Ukrainast.

Valitsus kujundab oma seisukoha eeldatavalt 11. juuni istungil, millele järgneb 12. juunil Riigikogu komisjonide ühisistung Eesti seisukohtade heakskiitmiseks. 16. juunil toimub Brüsselis Justiits- ja siseküsimuste nõukogu, kus arutatakse ministrite osavõtul liikmesriikide seisukohti pagulaste vastuvõtmise osas.

25. – 26. juunini toimub samal teemal Euroopa Liidu Ülemkogu, kus osaleb ka Eesti peaminister Taavi Rõivas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Maarja RoonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: