Läti võimud kahtlustavad Vene-meelset aktivisti vaenuõhutamises ({{commentsTotal}})

Aleksandr Gaponenko
Aleksandr Gaponenko Autor/allikas: Institute of European Studies/YouTube

Läti kaitsepolitsei pidas täna kinni Vene-meelse aktivisti Aleksandr Gaponenko, kes pärast ülekuulamist vabaks lasti. Mehe vastu on alustatud kriminaalmenetlus seoses rahvuste vahelise vaenu õhutamisega.

Gaponenko võeti vahi alla, kui ta lahkus parajasti oma kodust ning oli teel lennujaama. Tal oli kavas lennata Moskvasse dokumentaalfilmide festivalile, et seal osa võtta oma filmiga "Vene koolid peavad olema", vahendavad Läti Delfi ja LETA.

Lisaks tehti temaga seotud hoonetes läbiotsimisi.

Gaponenko on juba aastaid olnud Läti kaitsepolitsei huviorbiidis. Muuhulgas on väidetud, et ta teeb koostööd Vene eriteenistustega ning tal on olnud sidemeid Ida-Ukraina separatistide toetajatega.

Näiteks peeti ta eelmise aasta 17. novembril kinni Riia lennujaamas, kui ta parajasti Moskvast saabus. Pärast läbiotsimist lasti ta vabaks. Käesoleva aasta 6. veebruaril peeti ta aga Pärnumaal Eesti politsei poolt kinni ja saadeti Lätisse tagasi, sest tema suhtes on Eestis kehtestatud riiki sisenemise keeld.

2010. aastani tundis avalikkus Gaponenkot kui Balti Rahvusvahelise Akadeemia professorit, kes võttis peamiselt sõna majanduslikel teemadel. Hiljem aga hakkas ta aktiivselt tegutsema poliitikas ning oli üks vene keele kui riigikeele staatust puudutava referendumi algatajatest. Mõnede hinnangute kohaselt oligi just tema kogu kampaania peamine juht.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: