Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eero Janson: Eesti põgenike vastuvõtusüsteem pole varjupaigataotluste laineks valmis

Foto: Scanpix/Postimees/Priit Mürk

MTÜ Eesti Pagulasabi juhi Eero Jansoni arvates pole Eesti valmis põgenikke vastu võtma, sest meil ei ole põgenike vastu võtmiseks loodud piisavalt töökindlat vastuvõtusüsteemi.

Eero Jansoni sõnul on peamised väljakutsed 768 varjupaigataotluse menetlemine ning siia saabujatele majutusvõimaluste leidmine.

"Tuletan meelde, et alates aprillist jõustus seadusemuudatus, mille kohaselt esimese kuue kuu jooksul ei tohi põgenikud töötada," selgitas Janson, kelle sõnul tähendab see, et sisuliselt peavad siia saabuvad inimesed menetlusperioodil elama riigi kulul ning nad ei saa sinna midagi parata.

Jansoni hinnangul ei ole suur taotluste arv Eestile jõukohane. "Viimase 18 aasta jooksul on Eesti tegelikult vastu võtnud vähem kui 700 põgenikku," ütles Janson "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Samuti leidis Janson, et võimekuse puudumise tõttu luuakse kvootide määramisega olukord, mis ei ole aus ka inimeste vastu, kes otsivad Eestist varjupaika.

"Nende põgenike vastu võtmine tähendab seda, et meil peab olema töötav vastuvõtusüsteem kohapeal valmis ja see ei tohiks ka muutuda loteriiks, kus veab nendel, kellele tõmmatakse kübarast välja näiteks Rootsi, ja läheb halvasti neil, kes saavad endale Eesti," rääkis Janson.

"Kuna Euroopa Liidu riikide varjupaiga- ja vastuvõtusüsteemid erinevad väga suurel määral, siis hetkel, ei oleks väga õige kvoodi alusel pagulasi niimoodi jaotada," arvas Janson.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: