Simson: me ei tee maksumuudatuste kobareelnõu menetlemist koalitsioonile kergeks ({{commentsTotal}})

Kadri Simson.
Kadri Simson. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson lubas, et ei tee koalitsioonile maksumuudatuste kobareelnõu menetlemist kergeks. Esimese lugemise lõpetamise korral lubab ta, et keskfraktsioon hakkab esitama muudatusettepanekuid.

Rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata valitsuse algatatud maksumuudatuste eelnõu 3. juunil toimuvale esimesele lugemisele. See pakett näeb ette nii sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse muutmist kui ka näiteks tubaka ja alkoholiaktsiisi ning kütuseaktsiisi tõstmist. Rahanduskomisjonis läksid otsused läbi häältega 6:5.

Simson ütles ERR-i uudisteportaalile, et kõigepealt püüab keskfraktsioon saavutada selle, et 3. juunil esimest lugemist ei lõpetata. Kui see lõpetatakse, siis teeb fraktsioon muudatusettepanekuid.

"Jah, me teeme muudatusettepanekuid. Jah, me ei tee selle seaduse menetlemist koalitsioonile kergeks," ütles Simson.

Kadri Simsoni sõnul ei saa keskfraktsioon nõus olla, et seadus esitatakse kobareelnõuna, ehk ühte eelnõusse on ühendatud väga erinevad maksuseadused, mis teeb nende käsitlemise keeruliseks.

"Seal on kokku pandud selline "Brežnevi pakike". Seal on maksumuudatusi, mida me tõepoolest toetame, näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõstmine. Aga paralleelselt on seal maksumuudatusi, mis kõik hea ära nullivad, näiteks märkimisväärne küttekulude tõus Narva linnaregioonis, läbi põlevkivile ekstra akstiisi lisamise. Muidugi ka bensiini ja diiselkütuse hinnatõus, mis toob kaasa üleüldise hinnatõusu. Seetõttu me seda seadust sellise kobarseadusena toetada ei saa," ütles Simson.

Simsoni sõnul rullis rahanduskomisjon koalitsiooni häältega üle riigikogu kodukorrast.

"Riigikogu kodukord näeb ette, et kui seadus läbib esimese lugemise, siis on riigikogu liikmetel ja fraktsioonidel õigus kümne tööpäeva jooksul esitada omapoolseid muudatusettepanekuid. Kuue koalitsiooni häälega aga otsustati, et selle seaduse puhul kümmet tööpäeva ei anta, vaid hoopis ainult kolm," rääkis Simson.

Simson rääkis, et seda põhjendati sellega, et valitsus venitas omaltpoolt seaduse riigikogule edastamisega nii kaua, et nüüd riigikogu peab käituma kiirendatud režiimil. "See ei ole argumenteeritud põhjendus, sest niikuinii tuleb selle seaduse vastuvõtmiseks kokku kutsuda erakorraline istung," sõnas ta. 

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: