ERR Brüsselis: investeeringute fondi loomiseks kärbiti haridus- ja teadusrahastut ({{commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Brüsselis saavutati pärast 12 tundi kestnud kõnelusi kokkulepe Euroopa Strateegiliste investeeringute fondi loomiseks. Hoolimata ülikoolide ja Euroopa Parlamendi vastuseisust, võetakse fondi seemnerahast neljandik ehk üle kahe miljardi euro haridus- ja teadusrahastust Horisont2020.

Euroopa Parlamendi, Komisjoni ja liikmesriikide esindajad vaidlesid eile varahommikuni. Toast väljuti kokkuleppega, mis peaks Euroopa Liidu majandusse tagasi tooma kriisiaastatel hääbunud investeeringud, vahendasid ERRi teleuudised.

Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen ütles, et kasutades avalikku raha 16 miljardi ulatuses, peaks see majandusse tooma kolme aastaga 250 miljardit erakapitali. "See finantsvõimendus on märkimisväärne - räägime viieteistkordsest võimendusest, mis on veidi madalam kui Euroopa Investeerimispanga tavaline võimendus," ütles Katainen.

Euroopa Strateegiliste Investeeringute fond on Brüsseli töörutiini silmas pidades käivitumas erakordselt kiiresti. Poole aastaga on Jean Claude Junckeri esitletud ideest saamas toimiv tööriist Euroopa Investeerimispanga juures.

Junckeri edulugu investeeringute taaselustamisel varjutab tõsiasi, et ohvriks toodi teaduseelarve. Komisjon pidi fondi seemneraha leidma juba kokkulepitud eelarve piirest. Et liikmesriigid polnud nõus vähendama põllumajandustoetusi ega struktuurifonde, võeti 2,8 miljardit taristuprojektideks mõeldud Euroopa Ühendamise Rahastust, 2,2 miljardit aga innovatsiooni edendamiseks mõeldud programmist Horisont 2020.

Horisont 2020 raportöör Euroopa Parlamendis Christian Ehler märkis, et EL jääb teaduse rahastamises oluliselt maha Põhja-Ameerikast, Aasiast, Hiinast. "See tekitab matusemeeleolu. Jah, saavutasime kompromissi, et päästa investeerimisfondi kokkulepe, aga praktikas jääme kõvasti maha. Pikas perspektiivis on see kohutav signaal," hoiatas Ehler.

Niinimetatud Junckeri fond peaks investeeringuraha tooma eelkõige suurema riskiga projektidesse.

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: