Kalle Laanet USA saatkonna jälgijatest: õige hõlma ei hakka keegi ({{commentsTotal}})

Kalle Laanet
Kalle Laanet Autor/allikas: Postimees/Scanpix

USA saatkond Tallinnas jälgib oma ümbrust Eesti valitsusasutuste järelevalve all ning ausad kodanikud ei peaks toimuva pärast muretsema, rääkis riigikogu põhiseaduskomisjoni juht, endine siseminister Kalle Laanet. Ta märkis, et tänapäeva tehnika võimaldab inimesi ka satelliidi abil jälgida.

Postimees kirjutab, et USA suursaatkonna salajane üksus jälgib juba aastaid pealinna tänavatel liikuvaid inimesi, kogub turvalisuse tagamise põhjendusel isikuandmeid ja kannab kahtlaselt käitujad üleilmsesse terroriandmebaasi.

Kalle Laanet vastas saates "Uudis+" küsimusele, kas USA saatkond rikub jälgimisega Eesti elanike põhiõigusi, et saatkonna turvalisuse tagamine käib Eesti õiguskaitseorganite järelevalve all ja nendega koostöös. Toimuvast on informeeritud ka Eesti valitsus.

"Ma julgen küll arvata, et me ei peaks selles mõttes väga muretsema," arvas Laanet. "Õige hõlma ei hakka keegi. Need inimesed, kes peaksid kartma, siis tänu sellele artiklile seda ka teevad ning see on nagu ennetav meede."

Laaneti sõnul saavad võimalikud pahategijad nüüd pärast artikli ilmumist aru, et on teatud hulk inimesi, kes hoiavad neil silma peal. "Ma arvan, et see on ka lisaväärtus meie õiguskaitseorganitele selles mõttes, et kui on tihe koostöö, siis Ameerika maksumaksja raha eest saame ka meie lisainformatsiooni, mida me saame kontrollida."

Saatekülaline selgitas, et võitlus organiseeritud kuritegevusega ja rahvusvahelise terrorismiga ei tunne riigipiire ja see koostöö peab olema ääretult tihe. "Mina näen selles tänases loos plussi, et kõik toimub meie enda riigi vastutavate ametnike kontrolli all," märkis ta.

Laaneti sõnul käib ta tihti USA saatkonna piirkonnas ja on kohtunud Postimehes kujutatud isikutega ning ta ei tunne end häirituna. Põhiseaduskomisjoni esimees tõi näiteks, et nii Tallinn kui ka teised linnad ning paljud ettevõtted on üsna tihedalt videovalvega kaetud.

"Tänases infotehnoloogia ühiskonnas me peamegi aru saama, et meid võib ka satelliidi pealt keegi vaadata. Võtame selle sama Google'i, kus me vaatame, millisel tänaval keegi kuskil liigub. Me elamege täna teises ühiskonnas. Me ei peaks väga muretsema selle üle, et mis meie ümber toimub, kui me teeme õigeid asju," rääkis Laanet.

Ta märkis, et kui keegi tunneb, et teda võidakse jälitada või on ta mõnda salajasse andmebaasi kantud jälgitud, siis meie õigussüsteem annab võimaluse pöörduda politsei- ja piirivalveameti või kaitsepolitsei poole ja küsida selle kohta informatsiooni.

"Juhul kui sealt saadavad vastused kodanikku ei rahulda, siis on võimalik pöörduda kohtu poole," lisas Laanet.

Saatejuhi küsimusele, kas põhiseaduskomisjon teab, kui mitme Eestis elava isiku kohta on koostatud raport, mis on kantud USA valitsuse andmebaasi, vastas Laanet, et põhiseaduskomisjon sellise info kontrollimisega otseselt ei tegele. Küll aga on riigikogus nn kapo komisjon, kelle pädevuses see küsimus on.

Teatavasti alustati Norras 2010. aastal USA saatkonnaga seotud jälgimise asjus menetlust, mis hiljem sumbus. Laanet on seisukohal, et Eestis pole menetluse alustamiseks vajadust. Ta viitas Postimehe artiklile, mille kohaselt on siseministeeriumi asekantsler allkirjastanud koostööleppe, mis on Eesti riigi kontrolli all.

"Ma saan aru, et kui oleks tegemist võõrriigi salajase jälgimisega - siis on hoopis teine olukord. Kuid see on koostöös meie riigi valitsemisasutustega ja kogu valitsusega tervikuna, kui ma artiklist aru saan, sest ma kommenteerin seda, mis on Postimehes kõigile lugeda," ütles Laanet.

Küsimusele, kas on Tallinnas teada veel mõni saatkond, mis enda ümbruses inimesi salaja jälgib ja nende kohta raporteid koostab, vastas Laanet, et seda peab küsima siseministri käest.

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: