Rõivas: Eesti ühiskond on piisavalt küps pagulasprobleemi mõistmiseks ({{commentsTotal}})

Taavi Rõivas.
Taavi Rõivas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas ütles Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et tema hinnangul on Eesti ühiskond piisavalt küps mõistmiseks, et me ei saa pagulasprobleemi lahendamiselt kõrvale jääda.

Saatejuht Lauri Hussar küsis, et mille taha on see jäänud, et Euroopa Komisjon pole saanud Eesti signaali pagulaste osas kätte.

"On kindlasti ka juba selgitatud komisjonile ja on kindlasti ka oma roll liikmesriikidel selle teema lahendamisel. See, et üleeile tuli komisjonist esmane ettepanek, ei tähenda kindlasti seda, et see peabki nii jääma ja liikmesriikide roll on lihtsalt pealt vaadata, mis toimub," vastas Rõivas.

"Mäletatavasti erakorralisel ülemkogul, kus Euroopa peaministrid seda teemat arutasid, siis seal me leppisime kokku, et tuleb vabatahtlik lähenemine. See, kui komisjon nüüd survestab kohustuslikkusega, ei pruugi tähendada, et see ka lõplikuks jääb," ütles Rõivas.

Peaministri sõnul on praegu just see aeg, kui läbirääkimised ametnike tasandil käivad. "Me oleme juba üsna pikka aega ka seda eeltööd teinud ja lähinädalatel on vaja kokku leppida Eesti ametlik seisukoht, milline on meile vastuvõetav positsioon ja seejärel Euroopas seda võimalikult edukalt esindada."

Rõivase hinnangul on Eestil võimalik ise sõna sekka öelda, kes saaks Eestisse tulla. "Kas me oleme pigem valmis vastu võtma tööealisi inimesi, kes võimalikult ruttu on valmis ühiskonda integreeruma ja tööle minema või näeme me võimalust võtta Eestisse vastu ilma vanemateta lapsi. Seda me peame palju vähem emotsionaalselt, kui seni seda debatti on peetud, püüdma ühiskonnas arutada ja näha siin ka positiivset poolt," rääkis ta.

"Ma saan aru, et nähes endast teistsuguseid inimesi, võib tekkida ka teatud võõristus, aga ma usun, et Eesti ühiskond on piisavalt küps, et olla avatud ja mõista seda, et kui kogu Euroopas on tõsine probleem, siis selle lahendamisest päris kõrvale jääda ka ei saa," arvas Rõivas.

"Me ei räägi siin tuhandete iniimeste vastu võtmisest. See oleks Eestile ebareaalne," sõnas ta ja lisas, et ka tuhat pagulast on Eestile ilmselgelt üle jõu käiv. 50 pagulast nimetas Rõivas Eestile jõukohaseks, ent rõhutas, et täpset pagulaste arvu, mis Eestile jõukohane oleks, ta veel ei tea.

Rõivase sõnul on ta veendunud, et kui pagulased Eestis töö leiavad ja õpivad ära Eesti keele, muutuvad ka siinsed elanikud nende suhtes avatumaks.

Eeldus, et pagulased Eestis toime ei tuleks, on peaministri sõnul tendentslik. "Me ei saa kohalda pagulasi kui homogeenset massi, tegemist on inimestega, tihti ka haritud inimestega, tihti ka inimesteha, kellel on olnud töökohad, millel omandatud oskused on kindlasti kasutatavad ka Eestis," arvas ta.

"Eesti on loomulikult rahvusriik, loomulikult Eesti on selleks, et hoida meie keelt ja kultuuri. See on elementaarne. Aga me suudame kindlasti näha Eestis ka välismaa inimesi ka ilma, et see kuidagi meie eksistentsi või keelt või kultuuri ohtu seaks," lõpetas Rõivas.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: