Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Järvamaa omavalitsuste juhid alustavad ühinemiskõnelusi

Paide linn.
Paide linn. Autor/allikas: Wikicommons

Paide linnavolikogu tegi märtsis kõikidele Järvamaa valdadele ettepaneku ühinemisläbirääkimiste alustamiseks. Nüüd on vastused käes ja vaid Türi ning Koigi vald on teatanud, et nad ei soovi kõnelustel osaleda.

Paide linnavolikogu tegi märtsis kõigile 11 Järvamaa vallale ettepaneku ühinemisläbirääkimiste alustamiseks. Tänaseks naabervaldadega ühinenud Türi vald ja väike Koigi vald ütlesid, et nemad kohtumisel ei osale, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Paide linnapea Siret Pihelgase sõnul tõid läbirääkimistelt eemale jäävad vallad põhjenduseks, et nad soovivad ära oodata riigipoolse reformikava ning selles sisalduvad meetmed. Pihelgas nentis, et kõik omavalitsused ootavad riigireformi kava.

"Kui teisipäeval oli linnade liidu konverents ja seal räägiti omavalitsuste ühinemisest, siis seal öeldi samamoodi, et riik lubab vastavad meetmed välja töötada sügiseks ehk järgmise aasta kevadel on selgem, kuidas riik ühinemist ette näeb," selgitas Paide linnapea.

Samas leidis Pihelgas, et läbirääkimistega võiks juba praegu alustada, kuna omavalitsused peaksid leidma ühisosa. "Teisipäeval saavad omavalitsusjuhid kokku, toimub ümarlaud, kuhu on kutsutud ka siseministeeriumi poolt määratud konsultant Rivo Noorkõivu, kes aitab meil seda protsessi läbi viia," selgitas Siret Pihelgas.

Järva maakonnas on valdade ühinemisest räägitud juba 20 aastat ja ainult Türi vald on suutnud endaga liita naabervaldasid. Pihelgas ütles, et usub eelseisvate läbirääkimiste õnnestumisse, kuid rõhutas, et selleks on vaja kindlasti leida omavalitsuste vaheline ühisosa.

Linnapea sõnul võib läbirääkimised õnnestunuks lugeda, kui Paide linnaga liituksid Paide vald ja väiksemad Järvamaa omavalitsused.

Paide vallavolikogu esimehe Raivo Raja hinnangul on omavalitsuste liitumine vaid aja küsimus. "Seni maani oleme meie initsiatiivi näidanud aga ühinemine on jäänud linnavolikogu otsuse taha," ütles Raja. Suurima probleemina näeb Raja, et kui linn ja vald ühinevad, siis tekib üks vald ja linna nimi kaob ära.

"Kõik on jäänud linna nimetuse taha," tunnistas vallavolikogu esimees.

Raivo Raja arvates on loogiline, et ükskord saab Paidest ühinenud vallakeskus, sest tänagi käivad Paide valla elanikud linnas isiklikke asju ajamas.

"Usun, et meie inimesed ei ole sellele vastu," kinnitas Raja

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: