Sotsioloog: paljud probleemid pole kümne aastaga muutunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Inimarengu aruandes tõdevad koostajad, et Eesti areng pole viimase kümne aasta jooksul olnud kuigi kiire ning probleemid, millest kümne aasta eest rääkisid sotsiaalteadlased, on aktuaalsed ka praegu.

Majanduslik ebavõrdsus on Eestis kõrgem kui keskmiselt Euroopas. Inimarengu aruande sotsiaalosa toimetaja Ellu Saar selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et ebavõrdsuse üks põhjus on palgavaesus.

"Eesti puhul hakkas silma ka see, et just kõrgharidusega inimeste puhul on palgavaesuse protsent tõusnud. See on minu jaoks üks probleem," ütles sotsiaalse sidususe peatüki toimetaja.

Aruande põhiteema on lõksud ja nendest vabanemine. Kõrgharidusega inimesele võib olla lõks tema haridus ja elukoht.

"Lõks tähenab seda, et sa võid olla kuitahes hea, aga väikeses kohas sa oma haridusele vastavat tööd ei leia ja sa pead liikuma kuhugi keskusesse," selgitas koostaja Raivo Vettik.

Autorid tõdevad, et majandusliku heaolu defitsiit jääb tõenäoliselt valitsema veel küllalt pikaks ajaks ning on ühel ajal nii arengustiimul kui ka takistus.

"Lõksu metafoor tähendab seda, et oleme oma arengus jõudnud teatud etappi, kus oleme kinni jooksnud, kus peame oma majandusmudeli ümber mõtestama. See, mis meid siia tõi, meid enam edasi ei vii," rääkis Vettik.

Esimene inimarengu aruanne koostati 1995. aastal. Sotsioloog Juhan Kivirähk, kes seekordset aruannet kõrvalseisjana analüüsis, tõdes, et paljud probleemid pole selle aja jooksul muutunud.

"See paistab olevat igavene probleem, et anda ühiskonnateadlaste poolt panust ühiskonna juhtimisse," märkis ta.

Kivirähk ütles, et seekord iseloomustab inimarengu aruannet see, et kõikidele probleemidele pole lahendust soovitatud või pakuvad erinevad artiklid ühele ja samale probleemile täiesti erinevaid lahendusvariante.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: