SDE esimehe kandidaatide toetus on tasavägine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe kandidaatide toetus on praegu tasavägine, kinnitasid mõlemad partei peasekretäri kandidaadid Inara Luigas ja Karel Rüütli.

SDE otsustab homme, kas erakonna juhina jätkab senine juht, kaitseminister Sven Mikser või riigikogu liige Jevgeni Ossinovski, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kas sotsiaaldemokraatide juhiks jääb Mikser või hakkab parteid juhtima Ossinovski, sõltub sellest, kumb saab homsel üldkogul üle poole kohale tulnud delegaatide häältest. Kui kummalgi see ei õnnestu, tuleb kordushääletus ja võidab see, kumb saab rohkem hääli.

Delegaate on üle kuuesaja. Praegu on seis tasavägine.

"Ma arvan millegi pärast, et on umbes 50/51. /.../ Ma loodan, et Jevgeni kasuks," märkis Luigas.

"Loomulikult on erinevad meeskonnad teinud prognoose. Erinevatel meeskondadel on erinev tunnetus ja selle tunnetuse pealt ma isiklikult arvan, et Sven Mikseril on väga head šansid," arvas Rüütli.

Peasekretäri kandidaadid ütlesid, et mõni piirkond loobus oma eelistuse nimetamisest, sest juba on esitatud kaks kandidaati ja mitu delegaati on lubanud otsuse langetada alles üldkogul.

"Miks juhivahetust on vaja? Kõigepealt selle pärast, mis on viimasel ajal toimunud - rahulolematus koalitsioonilepinguga, rahulolematus selles olukorras, kus me oleme koalitsioonis Reformierakonnaga. Erakonna liikmed seda väga ei toeta," selgitas Luigas.

Ta kinnitas samas, et see ei tähenda koalitsioonist lahkumist.

Karel Rüütli rääkis, et sotsiaaldemokraadid peavad näitama, et on suutelised valitsema ja seda on Mikseri juhtimisel tehtud.

"Meie organisatsioon on muutunud tugevamaks. Me oleme eelmistel kohalikel valimistel oma erakonna nimekirjadega olnud väljas suuremal hulgal kui kunagi varem," ütles ta.

Mõlemad peasekretäri kandidaadid rääkisid erakonna sisedemokraatia arendamisest.

Tallinna ülikooli üldpolitoloogia lektor Tõnis Saarts ütles, et sotsiaaldemokraatide probleem on selles, et valimiste vahelisel ajal on partei toetus kõrge, kuid valimised ei suurenda kohtade arvu riigikogus.

Tema sõnul on parteil küll püsiv valijaskond, kuid see pole piisavalt suur, et tuua edu valimistel. Suur hulk valijaid on n-ö ujuvad valijad, kes toetavad parteid, kui on kriis või ollakse opositsioonis. Nendega aga valimisi ei võida.

"Sotsiaaldemokraatidel on alati veidi raskusi sellega, kuidas haakida ennast Eesti ühiskonna põhikonfliktidega ja ennekõike see puudutab just Venemaa küsimust. Me teame, et kui sotsiaaldemokraadid üritavad venekeelsete valijate hääli saada, siis veidi rahvuslikumalt meelestatud Eesti valijad nad hülgavad või vastupidi," selgitas politoloog.

Kui erakonna juhiks saaks Ossinovski, muutuks ka erakonna imago, kuid Saartsi sõnul on raske valijate reaktsiooni prognoosida. Vene päritoluga liider võib olla innustav, kuid ei too iseenesest sama päritolu valijaid juurde, leidis ta.

Mikseri kohta ütles Saarts, et tema näol sai partei esmakordselt juhi, kelle kuvand ja sõnumid vastasid erakonna omale.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: