Pildid: EALS soovib lastekaitsepäeval äratada noortes armastust meresõidu vastu ({{commentsTotal}})

{{1433169367000 | amCalendar}}

Eesti Ajalooliste Laevade Seltsi (EALS) alustel tähistati lastekaitsepäeva ühe tõelisele mereriigile vääriliselt ehk kogu tänase päeva vältel tehti koolilastele tasuta sõite erinevaid Eesti sadamais. Purjeka Kaijsamoor kapteni Herkki Haldre sõnul proovitakse sõitude abil kasvatada lastes armastust mere- ja meresõidu kultuuri vastu.

"Alustasime aktsiooniga neli aastat tagasi sel põhjusel, et Eesti merendus on kahjuks allakäinud," tunnistas kapten ja EALS-i juhatuse liige Herkki Haldre. Ta tõi näiteks nelja aasta taguse olukorra, kus Eesti Merekool ja Mereakadeemia olid ääretult viletsas seisu.

"Ütleme päris ausalt - need olid ühed viletsamad merekoolid Eestis," ütles Haldre, kes aga märkis, et õppeasutuste olukord pärast Tallinna Tehnikaülikooliga liitumist on paranenud.

Teisalt märkis Haldre, et EALS-i peamine missioon on Eesti merekultuuri ja pärandi säilitamine ning taastamine. "Nende lastekaitsepäeva sõitudega soovime noortes seda merehingus ja juuri taasäratada," ütles Haldre, kes lisas, et aktsioon on eriti suunatud lastele, kelle majanduslik olukord ei luba neil merel käia ning ka erivajadustega lastele.

"Alati tekib neid lapsi, kellel silm läheb peas särama ja nad saavad tõuke, et üldse hakata mõtlema meremehe või merega seotud kutse peale," rääkis Haldre.

Samuti õpetati lastele sõitude ajal mereohutuse ja merepäästega seotud teemasid. "Kõikide laevade peal on vabatahtlikud merepäästjad ning politsei- ja piirivalveameti töötajad, kes räägivad lastele ka meresõidu ohutusest," rääkis Haldre.

Tema sõnul on ka sellel väike sügavam tähendus. "Koolides räägitakse lastele tuleohutusest ja esmaabist aga eestlased on rannarahvas ning meie lapsed võiksid sügavalt minu isikliku arvamuse kohaselt koolis kohustuslikus korras saada mereohutuse tunde," arvas kapten Haldre, kes lisas, et kui koolis seda ei tehta, siis teeb seda EALS.

Herkki Haldre ütles, et talle teeb kõige suuremat hea meelt, et aasta aastalt kasvab õpetajate huvi meresõitude vastu. "Kui alustasime noorte merehariduse teema arendamist, siis õpetajad vaatasid ka teatud skepsisega, aga nüüd on õpetajad väga ilusasti kaasa tulnud," avaldas Haldre hea meelt.

Heikki Haldre rõhutas, et eestlased on suur mererahvas, sest meie meresõitjad on avastanud Antarktika mandri. Tema arvates ei räägita koolides meie merepärandist piisavalt.

Eesti Puuetega Inimeste Koda juhtis meresõiduga tähelepanu sellele, et elukeskkond peaks olema ligipääsetav ja kättesaadav kõigile.

Tallinnas tegi sõite aurik Katariina, purjekas Kajsamoor, mootorpurjekas Lulu ja purjekas Edda ning pealinnas käis laevasõitudel kokku umbes 800 last.

Lisaks Tallinna Lennusadamale toimusid sõidud ka Tartus, Pärnus, Kuressaares, Haapsalus, Muhumaal, Hiiumaal, Toilas ja Võrtsjärvel. Päris esimest korda jõudis ettevõtmine ka Lätti, kus vanad purjelaevad viisid lapsed merele Riias.

Lastekaitsepäeval said purjelaevasõidu kogemuse ligikaudu 2000 last üle Eesti.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: