Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekspert: Järvamaa omavalitsused ei peaks linna staatuse kaotamise pärast kartma

Maakonnakeskus Paide ei ole kunagi tahtnud võtta Järvamaa omavalitsuste ühinemiskõneluste eestvedaja rolli, kartes kaotada linna staatust. Geomedia OÜ konsultandi Rivo Noorkõivu sõnul on selline kartus asjata.

Enamus Järvamaa 12 omavalitsusest võivad pärast järgmisi kohalikke valimisi koonduda üheks omavalitsuseks, esialgu on otsustanud kõrvale jääda vaid Türi ja Koigi vald. Paide linnavolikogu tegi märtsis kõikidele Järvamaa valdadele ettepaneku ühinemisläbirääkimiste alustamiseks, tänaselt esimeselt kohtumiselt lahkuti üksmeelselt.

Noorkõiv ütles "Aktuaalse kaamera" vahendusel, et Järvamaa omavalitsusjuhid on suurühinemise suhtes positiivselt häälestatud. Tal oli kaasas soovitus seadusandjale, et maakonnalinnad ei peaks kartma valdadega ühinemise järel kaotada linna staatust.

"Näiteks kui Paide linn ka Paide vald ühineksid, et kui linn moodustab üle poole elanikkonnast uues omavalitsuses, siis see linna staatus jääb. Nii et minu arvates on see seadusandliku muudatuse võimalus ja seda tuleks teha," rääkis Noorkõiv.

Paide linnavolikogu esimees Peeter Saldre sõnul suhtub ta kõnelustesse tõsiselt. "Nähes mis tänane poliitika ka vabariigi valitsuses, koalitsioonis on, seoses nende liitumiste ja ühinemistega, me võtame seda tõsiselt."

Paide vallavolikogu esimees Raivo Raja näeks, et terve Järvamaa oleks üks omavalitsus. "Paneksime seljad kokku, siis me jõuaksime globaalses maailmas ja suures Euroopas midagigi saavutada," arvas ta.

Kui Türi ja Koigi vald kõnelustel osalema ei soostu, kaotab Imavere ühise piiri Järvamaaga ja liitumiskõnelustele ei pääse. Ainus võimalus on rääkida läbi üle maakonnapiiri asuva Põltsamaa vallaga. Imaverel on tugev side Koigiga, kuid Imavere puidutööstused pakuvad tööd ka Põltsamaa rahvale ja valla lapsed käivad seal gümnaasiumis.

"Lapsed, kes meilt õppima on läinud, on paraku läinud just sellepärast, et seal on õpilaskodu, mida Järvamaal ükski gümnaasiumiharidust pakkuv õppeasutus ei paku. Need on need kriteeriumid, mille järgi tuleb otsustada," ütles Imavere vallavanem Jüri Ellram

Ühinemisläbirääkimisi alustavate omavalitsuste esindajad saavad taas kokku 7. septembril.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: