Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tänasest alustab seksuaalhälbe nõuandetelefon

Tänasest käivitub tööpäeviti ja õhtuses vööndis nõuandetelefon, kus inimestel on võimalik küsida nõu ja saada abi olukorras, kus neid vaevab seksuaalhälve.

Psühholoog ja MTÜ Eesti Abikeskused juht Imre Rammul rääkis "Vikerhommikule", et vajadus sellise teenuse järgi on kogu aeg õhus olnud, kuid võimalust selleks seni ei avanenud.

"Nüüd oli piisavalt entusiasmi võtta kätte ja kirjutada valmis projekt. Olemegi nüüd punktis, et saame oma uksed ja torud lahti teha," ütles doktor.

Küsimusele, kust jookseb piir seksuaalhälbe puhul, vastas ta, et see piir ongi hajus ja aina hajusamaks läheb.

"Kui veel aastakümneid tagasi räägiti anaalseksist kui mingisugusest perversiteedist või ka oraalseksist, siis täna seda julgust enam keegi endale ei võta," ütles Rammul.

"Samas on nii, et kui tegemist on kahe täiskasvanud inimese konsensusliku seksuaaltegevusega, mis võib mingisuguseid hälbe elemente sisaldada, kuid keegi liiga ei saa, siis lustigu aga," lisas ta.

Doktor Rammul märkis, et nõuandetelefoni töötajatel on kauaaegne telefoninõustamiskogemus, näiteks perearsti nõuandetelefonil töötades.

"Teistpidi on meil valmis nõustamisalgoritmid, mis peaks põhiosa teemast katma. Kolmandaks püüame me olla õppimisvõimelised ja töö käigus küllap selgub, mida veel oleks vaja," sõnas ta.

Rammuli sõnul võib vahel olla lihtsalt inimesele küsimus, kas mingi asi on normaalne või mitte. Lisaks seksuaalhälbega inimestele võiks ja peaks nõuandetelefonile helistama inimesed, kes on seksuaalse vägivalla või ärakasutamise ohvriks langenud.

"Me ei hakka ka telefonitsi mingit raviprogrammi või psühhoteraapiat läbi viima. Küsimus on selles, et anda inimesele adekvaatset informatsiooni ja veenda teda, et midagi hullu ei juhtu, kui ta abi saamiseks kuhugi pöördub," ütles Rammul.

Nõuandetelefon nimega Stopp stardib täna õhtul ja vastab tööpäeviti kella 18-22. Number on 666 51 22.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: