Opositsioon lubab Toompeal venitada nii kaua kui võimalik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Riigikogul seisab ees ööistung. Nimelt tulevad täna esimesele lugemisele maksumuudatused ning madalapalgaliste tagasimakse süsteemi kehtestamist ja lastetoetuste tõusu käsitlevad eelnõud. Opositsiooni eesmärk on venitada nii kaua, et seadus ei jõustuks enne 1. juulit.

Istung algas kell 14 ning kell 18.30 paiku polnud arutelud veel maksuseadusteni jõudnudki. Rahandusminister Sven Sester ütles maksumuudatusi ning lastetoetuste tõusu lubavaid eelnõusid kommenteerides, et kokkuvõttes on tegu valitsuse tervikvaatega järgnevale neljale aastale, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Valitsus on võtnud seisukoha inimeste tööjõumakse vähendada ja erinevaid tarbimismakse suurendada. Terviklik maksupakett ehk erinevate maksumeetmete ühiskogumis,"ütles rahandusminister.

Opositsiooni üheks võimaluseks on eelnõude vastuvõtmist takistada, kasutades venitamist ehk obstruktsiooni.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et opositsioon on maksutõusude vastu. "Need maksutõusud on ühiskonnas läbi rääkimata ja me näeme, et oleks võimalik ka aktsiisitõusudest loobuda."

EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on eesmärk venitada nii kaua, et seadus ei jõuaks enne 1. juulit kehtima hakata.

Riigikogu on varem otsustanud, et maksukoormust suurendavate muudatuste puhul peab heakskiitmisest kehtima hakkamiseni jääma vähemalt pool aastat. See tähendab, et riigikogul on nüüd aega koalitsioonileppe lubadusi täitvat seadustepaketti arutada vähem kui kuu aega.

"Kui menetluskiirus ei vasta sellele, mida valitsus on ette näinud ja parlament leiab, et ta tahab kauem menetleda, siis tuleb teha ka muudatusi riigieelarves 2016. aastal, vaadates oma tulu poolt üle," märkis Sester.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Remo Holsmeri sõnul seab opositsioon venitamisega lapsetoetuste tõusu ja tulumaksuvaba miinimumi suurenemise kahtluse alla.

Sotsiaaldemokraat Andres Anvelt tõdeb, et sedasama taktikat kasutasid ka sotsiaaldemokraadid, kui olid ise opositsioonis.

Opositsiooni kuuluv Vabaerakond ei kiida valitsuse maksumuudatuste paketti heaks, kuid samas ei meeldi neile ka ööistungi pidamine, ütles Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik.

Opositsioon on lubanud ööistungit ka eelnõu teise lugemise ajaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: