Haapsalu ettevõtjad soovivad uue firmaga taastada Riisipere-Turba raudteelõigu

Foto: ERR

Haapsalu ettevõtjad lõid aktsiaseltsi, mille eesmärk on taastada Riisipere-Turba vaheline raudteelõik. Raudtee ehitust rahastataks nii oma-finantseeringu kui pangalaenuga, riigilt oodatakse kindlust reisijateveo korraldamiseks sellel lõigul. Ärimeestega kohtunud majandusminister Kristen Michali sõnul analüüsitakse pakkumist ning otsus tehakse suve jooksul.

Haapsalu raudtee taastamisest on Läänemaal räägitud pikalt. Tehtud on mitmeid tasuvuse uuringuid - seni ei ole riik selle jaoks raha leidnud. Praegu saab rongiga Tallinnst Riisipereni.

Nüüd on Haapsalu ettevõtjad Koit Uus ja Veiko Tišler asutanud AS-i Lääne Raudtee, mille eesmärk oleks taastada Riisipere-Turba vaheline 6,5 km pikkune raudteelõik. Koit Uusi sõnul on neil olemas eelkokkulepped mitmete Läänemaalt pärit investoritega, kes paneks õla alla ning samuti tuleks pangalt laenu võtta.

"Selleks, et pangalt raha saada, sest panga raha on juurde vaja, oleks vaja riigi käest kokkulepet, et riik palub Elronil ronge sõita 6,5 kilomeetrit edasi, samas mahus. Et sama palju ronge sõidaksTurbani kui me tee valmis saame," ütles ettevõtja Koit Uus

Majandus-ja taristuminister Kristen Michal ütleb, et laual olev mõte on varasematest konkreetsem.

"See on nende pakkumine, vaatame selle läbi, et riigipoolne osa on see, kus Elroni sõitmine tuleb kinni maksta dotatsiooni kaudu. Ei saa luua ettekujutust, et see on ainult eraraha peal baseeruv ettevõtmine. Reisijate vedu jääb siiski maksumaksja ja Elroni piletitulu kanda," ütles minister.

Kui esialgu oleks Lääne Raudteel plaan taastada 6,5 kilomeetrine raudteelõik Riisiperest Turbani, siis projekti õnnestumisel võiks Turbast edasi liikuda Haapsaluni.

"Mängida kõik numbrid täpsemalt läbi, hinnata riskid täpselt ära selle esimese kuue ja poole kilomeetri peale, olla valmis seda mudelit pärast rakendama Haapsaluni, aga samas tehes ausalt nii, et see esimene ots võib omaette ka toimida," hindas Koit Uus.

Michali sõnul ootavad nad ärimeestelt lähiajal täpsemaid materjale, misjärel tehtaks ilmselt suve jooksul otsus, kas projekt läheb töösse või mitte. Haapsalu raudtee toetusrühmaga Riigikogus on tänaseks liitunud 47 riigikogu liiget.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: