Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kallas: sisserändajad ja põgenikud on kaks erinevat kategooriat

Pagulasabi juht Kristina Kallas.
Pagulasabi juht Kristina Kallas. Autor/allikas: ERR

Balti Uuringute Instituudi juhatuse liige Kristina Kallas ütles tänasel rände- ja lõimumispoliitika uuringu MIPEX 2015 esitlusel riigikogus, et põgenike ning sisserändajate Eestisse jõudmise ja vastu võtmise seaduslikud alused erinevad.

Samas selgitas Kallas, et kui põgenikule antakse pagulasstaatusega kaasnev alaline elamisluba, liigub ta seaduse silmis samale pulgale sisserändajaga.

Nõukogude perioodil 40 kuni 50 aastat tagasi jõudnud inimestele, kellel puudub kodakondsus, laienevad samad õigused, aga ka piirangud, nagu täna siia saabuvatele inimestele.

"Sisuliselt paneme aastaid siin elanud inimesed samale positsioonile nagu uussisserändajad," selgitas Kallas.

MIPEXi täna avalikustatud rände- ja lõimumisuuringust selgub, et võrdse kohtlemise osas oli Eesti 38 riigi arvestuses 34 kohal. Kallase hinnangul pole riik võtnud endale võrdse kohtlemise edendaja rolli, mille on võtnud enamus uuringus osalenud riikidest.

Samuti on tema arvates olukorda parandada proovivate MTÜ-de rahastamine pisteline ning pigem projektipõhine.

Eesti oli üks viimaseid riike, kes jõustas Euroopa Liidu ebavõrdse kohtlemise vastase seaduse, sätestades Eesti põhilised õigused 2009. aasta võrdse kohtlemise seaduses. Seejuures on Eesti üks väheseid riike, kes ei ole jõustanud mitte ühtegi diskrimineerimise vastu võitlemise seadust.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: