Paet: tuumakokkulepe oleks esimene samm usalduse loomiseks EL-i ja Iraani vahel ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi liikmed külastasid eile ja täna Iraani. Visiidi eesmärk oli anda Euroopa Parlamendi poolne toetav tõuge tuumakokkuleppeks.

Parlamendisaadik Urmas Paet tõdes, et lääneriikide tuumakokkuleppe saavutamine Iraaniga oleks esimene oluline samm Euroopa Liidu ja Iraani usalduse loomisel ja suhete edasiseks arendamiseks.

Ta lisas, et Euroopa Parlament soovis delegatsiooni saatmisega Teherani suurendada usaldust ja anda tugeva signaali praegusel EL-i ja Iraani suhetele olulisel hetkel.

Euroopa Parlamendi delegatsiooni liikmed kohtusid Teheranis Iraani parlamendi esimehe Larijani, Iraani asepresidendi Ebtekari, Iraani parlamendi väliskomisjoni juhi Boroujerdi ja parlamendi konservatiivide juhi Jalaliliga.

Kohtumistel kõneldi lisaks tuumakokkuleppele ka EL-i ja Iraani suhetest, inimõiguste olukorrast Iraanis, Süüria kodusõja lahendusvõimalustest, Islamiriigi peatamisest, Afganistanist tulevast narkotransiidist, keskkonnakaitsest ja kliimamuutustest.

"Nii Euroopa Liidu kui Iraani esindajad väljendasid sügavat muret Islamiriigi tugevnemise pärast Iraagis ja Süürias ning katastroofilise julgeoleku- ja humanitaarolukorra pärast, mille on lisaks Islamiriigile põhjustanud konfliktid Süürias, Jeemenis ja ka teistes piirkonna riikides," ütles Paet.

Ta lisas, et pärast tuumeleppe sõlmimist võivad avaneda võimalused EL-i ja Iraani tugevamaks koostööks konfliktide ja nende tagajärgedega tegelemisel.

Iraani külastanud Euroopa Parlamendi delegatsiooni kuulusid lisaks Paetile ka väliskomisjoni esimees Elmar Brock ning Andrej Plenkovic (Horvaatia), Richard Howitt (Suurbritannia), Josef Weidenholzer (Austria), Marietje Schaake (Holland), Klaus Buchner (Saksamaa).

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: