Aivar Hundimägi: Excelile tugineva maksupoliitika mõru vili ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aivar Hundimägi
Aivar Hundimägi Autor/allikas: Äripäev

Lühikest aega peaminister Taavi Rõivast nõustanud majandusanalüütik Ruta Arumäe ütles pärast ametist lahkumist, et Eesti riigi majanduspoliitikat juhitakse Exceli tabelitega, liites kokku vaid kulusid ja tulusid. Kõik, kes on pidanud tegema eelarveid, on kogenud Exceli tabeli ohtlikku omapära.

Tabelisse valesid eeldusi sisestades võib lihtsa vaevaga sattuda enesepettuse ohvriks. Selles pole aga süüdi Excel, vaid andmete sisestaja, kes üritab Exceli abil tulevikku ilustada. Eesti riigiga nii möödunud aastal ka juhtus.

Ülemöödunud aasta sügisel ja ka veel möödunud aastal tekitas palju poleemikat rahandusminister Jürgen Ligi eestvõttel sisse viidud firmaautode käibemaksumuudatus. Vaatamata kriitikale surus riigikogu selle eelnõu eelmise aasta suvel läbi.

Rahandusminister Ligi ütles muudatust põhjendades muuhulgas seda, et vähese vaevaga õnnestub õiglaselt koguda rohkem makse ning pidas firmaautode maksumuudatust ja nn 1000-euroste arvete deklareerimist investeeringuks ühiskonda.

Kui 1000-euroste deklareerimise osas oli Ligil õigus, siis autode käibemaksumuudatustega pani terava ütlemisega poliitik ning teda nõustanud rahandusministeeriumi ametnikud häbiväärselt puusse.

Rahandusministeeriumis koostatud Excel näitas, et riik teenib 2015. aastal autode käibemaksumuudatusest 47 miljonit eurot. Nüüdseks on selge, et sellist mõju maksumuudatusel tegelikult ei ole. Tänases Äripäevas kirjutab ajakirjanik Marge Väikenurm, et täiendavat käibemaksu on laekunud keskmiselt 1,3 miljonit eurot kuus.Seega viie kuuga kokku umbes 6,6 miljonit eurot. Seda on kolm korda vähem, kui eelnõud põhjendades väideti.

Juhtus see, mille eest juba aasta tagasi hoiatas poliitikuid ja rahandusministeeriumi ametnikke Eesti autode müügi- ja teenindusettevõtete liit AMTEL. Firmaautode käibemaksumuudatus oli kasulik petturitele, kes hakkasid kasutama erinevaid skeeme. Hiljuti saatis AMTEL uue kirja maksuametile, kus annab Reformierakonna poolt läbi surutud maksumuudatusele hävitava hinnangu.

„Seadusemuudatus on andnud uue ja palju turvalisema võimaluse maksupetturitele: nende teenuse järele valitseb järjest suurem nõudlus ja maksupettuse tõestamine on muutunud raskemaks,“ teatas AMTEL.

See on karm kokkuvõteseadusmuudatusest, mille negatiivsete tagajärgede eest autoturu asjatundjad riigikogu ja valitsust hoiatasid.

Kõike pole võimalik seadusi loovatel ametnikel ja poliitikutel kunagi ette näha. Tegijatel ikka juhtub. Oluline on see, kas oma vigadest ka õpitakse või mitte.

Kahjuks näitab Taavi Rõivase valitsuse tegevus, et ei õpita. Sel aastal on palju tähelepanu pälvinud majutusasutuste käibemaksumäära tõstmine. See on järjekordne näide, kuidas suur osa valitsusliidust tormab pea laiali otsas maksupoliitikat muutma. Nende oluliseks argumendiks on rahandusministeeriumi koostatud Excel, mis näitab, et majutusteenuse käibemaksumäära tõstmine aitab valimislubadusi teoks teha.

Majutusettevõtjate esindajad hoiatavad taolise tormakuse eest ja on esitanud kümmekond argumenti, millele tuginedes väidavad, et loodetud maksutulude kasvu kavandatud muudatusele ei järgne. Kahjuks aga nende argumentide üle valitsusliidu poolelt sisulist debatti ei toimu. Kordub sama muster, mida me möödunud aastal kogesime firmaautode käibemaksumuudatuse arutelul. Ehk on olemas hulk tarku valitsusliidu poliitikuid ja ametnikke ning kes pole nende kuulutatava tarkusega nõus, lähtuvad ainult enda kitsast ärihuvist või on pahatahtlikud ja soovivad valitsusliidu jalgealust kõigutada.

Tegelikult selgub aga vastupidine. Saame ka seekord tagantjärele tarkadena öelda, et meid valitsevad aeg-ajalt rumalaid otsuseid langetavad poliitikud.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio kommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: