Pagulaskvoodid teevad Ida-Virumaa omavalitsusi murelikuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopa Komisjoni põgenike kvootide järgi peaks Eesti vastu võtma 1064 pagulast. See on teinud murelikuks kõrge töötuse ja suure mittekodanike osakaaluga Ida-Virumaa omavalitsused.

Tuhandekonna pagulase võimalik tulek Eestisse on püstitamas Ida-Virumaa omavalitsuste ette keerulisi ülesandeid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Omavalitsuste juhid suhtuvad pagulastesse ja nende toimetulekusse siin ettevaatusega. Illuka vallas üle kümne aasta tegutsenud pagulaskeskuse asukatega on vallavalitsusel negatiivseid kogemusi.

"Peale seda, et tulevad sotsiaalsed probleemid, et nendest ütleme paarkümmend protsenti kõige rohkem leiab endale töökoha ja elamiseks vahendi,d aga tavaliselt nad ikka seisavad kas börsil või saavad siin seda toetust. Ida-Virumaal on tööd leida väga raske, eriti välismaalasele, kes ei oska eesti keelt," ütles Illuka vallavanem Oleg Kuznetsov.

Illuka vallas pole tulijatele pakkuda ka vaba elamispinda. Kohtla-Järve linnas seda leiduks, ent olukord pakutavate töökohtade osas on nukker. Töö on peatanud mitmed Viru Keemia Grupi õlitehased ja kombinaat Nitrofert. Kardetavasti ei ole siia saabuvatel pagulastel ka vajalikke tööoskusi ja harjumusi.

"Kahjuks need inimesed, kes võivad siia meie kanti tulla, nendel ei ole elukutset selleks, et meil siin linnas, kus on keemiatööstus, leida endale tööd. Mina leian, et põgenikud siin nii lihtsalt elada ei saa," lausus Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjov.

Omavalitsuste juhid on siiski seisukohal, et osana Euroopast lasuvad Eestil siiski kohustused põgenikeprobleemi lahendamisel. Oluline selle juures on vältida vigu, mida on pagulaste ühiskonda sulandamisel teinud teised riigid.

"Kui me oskame sellest kogemusest õppida, mitte teha nii-öelda eraldi getosid või eraldi linnaosasid, vaid koos haridusprogrammiga, koos toetusrahadega nad ikkagi omavalitsustes inimväärselt ja mõistusega ära jagada, siis võib-olla me suudame isegi sellest palju rohkem kasu lõigata kui tegelikult täna oskame ette kujutada," märkis Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Veikko Luhalaid.

Luhalaid ei pea ka võimalike pagulaste üldarvu ülearu suureks, näiteks ainuüksi Narvast lahkub igal aastal välismaale kuni 2000 inimest. Ta toonitab siiski, et see on tema kui siinse elaniku ja kodaniku seisukoht. Ametnikuna peab ta tulevikus lähtuma sellest, mida otsustavad pagulaste osas Eesti riik ja omavalitsused.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: