Yana Toom: vabakaubanduslepet USA-ga ei peaks sõlmima iga hinna eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Parlament
Euroopa Parlament Autor/allikas: (AFP/Scanpix)

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz võttis üllatuslikult vastu otsuse lükata edasi Euroopa Liidu ja USA vabakaubandusleppe raporti üle hääletamine, mistõttu otsustas europarlament täna lükata edasi ka arutelu raporti üle. Arutelu ja hääletus peaksid uue kava kohaselt leidma aset juulis.

Häältega 183 poolt, 181 vastu ja 37 erapooletut otsustas europarlament täna lükata edasi arutelu Euroopa Liidu-USA vabakaubandusleppe raporti üle, mis kujutab endast soovituste kogumikku Euroopa Komisjonile, kes Ameerika Ühendriikidega leppe tingimusi kokku leppima asub.

Eesti saadik Euroopa Parlamendi juures, liberaalide fraktsiooni ALDE liige Yana Toom kinnitas Vikerraadio saatele „Uudis+“, et debati edasilükkamine on hea otsus, kuna debatt ja hääletus ei tohiks teineteisest kuu kaugusele jääda.

Toomi väitel on vabakaubanduslepe leidnud europarlamendis siiani sotsiaaldemokraatide fraktsiooni vastuseisu, kuna nad leiavad, et USA ei kaitse piisavalt oma töötajate õigusi.

„See tegelikult vastab tõele. Näiteks põllumajandustöötajad on igasuguse sotsiaalse kaitse alt väljas ja farmides töötavad vaid Mehhiko immigrandid. Aga raportis on sees, et USA firmad peaksid jälgima paremini oma töötajate sotsiaalset kaitset,“ selgitas Toom.

Europarlamendile teeb muret ka see, et USA-s on tootmine odavam kui Euroopa Liidus, mistõttu ei tohiks Euroopa Liidu turule lubada neid kaupu, mis ohustavad samalaadse kauba tootmist Euroopa Liidus.

Toom leiab, et vabakaubandusleppe sõlmimine on praeguse europarlamendi kõige tähtsam otsus, mis laiendab Euroopa jaoks võimalusi kõigis eluvaldkondades, kuid mida ei tuleks vastu võtta iga hinna eest. „Ma olen europarlamendis alles uus liige ja ei oska hinnata, kui tugev läbirääkimisoskus Euroopa Komisjonis on, aga me peame kaitsma oma investeeringuid, saama ligipääsu osalemiseks USA riigihangetel, samas ei peaks me laskma oma standarditel madalamaks minna. Euroopa Liidus on väga ranged reeglid alates sanitaarnormidest ja lõpetades töötundidega, Ameerikas nii ei ole, seega me peame seda ühtlustama. Peaksime kaotama oma veterinaarkontrolli ja tunnustama üksteise sertifikaate, aga see on väga ambitsioonikas eesmärk,“ tõdes Toom.

Juulis peaks kokku saama ja hääletusele minema ettepanekute kogum, millega Euroopa Komisjon siis läbirääkimisteks tööle asub. Suuremate teemadena on Euroopa Liidu poolt raportisse kirjutatud USA transpordituru avanemine ja riigihangete korraldus, samuti parem ligipääs USA energiaallikatele.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: