Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võrdõigusvolinik: mullu mõisteti diskrimineeritutele 71 000 eurot hüvitisi

Endine soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper.
Endine soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper. Autor/allikas: Aron Urb

Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper esitles täna avalikkusele oma 2014. aasta tegevuse ülevaadet, mille järgi aitas volinik inimestel varasemast rohkem esitada avaldusi ja hagisid töövaidluskomisjoni või kohtusse ning enamikes juhtumites edukalt. Diskrimineerimisohvritele mõisteti välja ligikaudu 71 000 eurot.

Seejuures saavutas voliniku kantselei läbimurde diskrimineeritutele õiglasemate hüvitiste väljamõistmisel töövaidluskomisjonides ning kokkulepetes tööandja ja töötaja vahel. Kui 2013. aastal jäid väljamakstavad hüvitised 1 000 kuni 2 000 euro vahele, siis 2014. aastal oli madalaim väljamakstud hüvitis 1 000 eurot ning kõrgeim ligi 23 000 eurot.

Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepperi sõnul on hüvitise saamine käegakatsutav abi inimesele, kelle õigusi on rikutud, kuid sellel on ka laiem tähendus.

"Hüvitis peaks olema diskrimineerijale hoiatav ning hoidma ära samasuguse käitumise kordumise. Voliniku kantselei pingutustel on hakanud õiguspraktika muutuma ja kannatanutele makstakse kahju eest hüvitisi välja sagedamini ja suuremates summades kui seni. See näitab lisaks töövaidluskomisjonide teadlikkuse tõusule ka seda, et diskrimineerivat tegevust taunitakse üha enam ning mõistetakse, et diskrimineerimisel võivad kannatanu jaoks olla rasked tagajärjed, mida tuleb hüvitada," sõnas Sepper.

2014. aastal viis voliniku kantselei seitse diskrimineerimisvaidlust ka kohtusse.

Voliniku poole pöörduti 471 korral

2014. aastal pöörduti voliniku poole 192 korral, et anda teada võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumisest. Seda on 76 pöördumise ehk 65% võrra rohkem kui 2013. aastal. Jätkuvalt pöörduti voliniku poole kõige rohkem seoses ebavõrdse kohtlemisega soo tõttu (90 korral) ning lõviosa pöördumistest oli seotud tööelu valdkonnaga (114). Võrreldes varasemate aastatega esitati mullu rohkem kaebusi rasedate diskrimineerimise kohta. Kokku esitati võrdõigusvolinikule 2014. aastal 471 pöördumist.

39 asjas leidis volinik, et tegemist on võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumisega ehk toimunud on diskrimineerimine.

Võrdõigusvolinik esitas aastaaruandes valitsusele ka rea konkreetseid soovitusi. Näiteks soovitab volinik koostada soolise palgalõhe vähendamiseks uue tegevuskava ning koguda erinevate valdkondade kohta regulaarselt soopõhist statistikat, mida kasutada poliitika kujundamisel. Samuti soovitab võrdõigusvolinik muuta töö ja pereelu paremaks ühitamiseks senist vanemahüvitise süsteemi, et soodustada hoolduskoormuse ühtlasemat jagunemist meeste ja naiste vahel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: