Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus otsustas siduda kobareelnõu vastuvõtmise usaldusküsimusega

{{1433953586000 | amCalendar}}
Foto: Stenbocki maja

Valitsus otsustas täna sidevahendite teel peetud erakorralisel istungil siduda peretoetuste, tööturuteenuste ja -toetuste, sotsiaalmaksuseaduse ning tulumaksuseaduse eelnõude teine lugemine usaldusküsimusega, mistõttu lükkus tänaseks plaanitud kobareelnõu menetlemine 15. juunile.

Valitsuse poolt kobareelnõuna esitatud maksumuudatuste teine lugemine oli kavandatud tänasele riigikogu istungile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peaminister Taavi Rõivas on hetkel Brüsselis, kuid valitsus pidas täna õhtul telefonitsi erakorralise istungi ja otsustas siduda palju vastukaja tekitanud maksumuudatuste hääletamise usaldushääletusega.

Põhjuseks toodi opositsiooni poolt kavandatav umbusaldusavaldus ja venitamistaktika rakendamine. Seega täna maksumuudatusi riigikogus ei arutata ning nende arutamiseks kutsuti esmapäevaks kokku riigikogu erakorraline istung, kus toimub vaid üks lugemine ja kui eelnõud vastu ei võeta, tuleb valitsusel tagasi astuda.

Kobareelnõule esitati kokku 194 parandusettepanekut, millest kaks esitas riigikogu rahanduskomisjon. Ülejäänud 192 ettepanekut, mis hääletati kõik rahanduskomisjonis maha, tulid opositsioonilt.

Reformierakonna fraktsiooni liikme Remo Holsmeri sõnul esitati seinast seina ettepanekuid, kuid seda tehti paljuski soovist venitada riigikogu istungit.

"Esitati väga palju ettepanekuid, mis kuidagi ei haakunud sotsiaalmaksu langetamise või tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega," selgitas Holsmer.

Vabaerakonna esimees Andres Herkeli sõnul ei esitanud nad muudatusettepanekuid, et takistada riigikogu tööd. "Meie ei ole esitanud oma muudatusettepanekuid selle eesmärgiga, et vaheaegu võtta, need kõik on sisulised muudatusettepanekud," kinnitas Herkel.

Homme plaanis Keskerakond üle anda umbusaldusavalduse peaministrile. Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on peaminister survestav jõud, kes soovib, et riigikogus võetaks kiirkorras vastu maksutõusude pakett.

"Valitsuse käik, siduda maksumuudatuste lugemine usaldusküsimusega, sisaldab endas soovi võtta opositsioonilt ära võimalus nõuda muudatusettepanekute üle hääletamist riigikogu saalis," arvas Simson, kes märkis, et tegemist on mugavuskäiguga.

"Teisalt näitab see valitsuse ebakindlust ehk ju nad ei olnud päris kindlad, et mõned opositsiooni muudatusettepanekud ei oleks saalis saanud toetus," arvas Simson.

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme sõnul toetab EKRE peaministri umbusaldamist, sest neil on kardinaalselt erinev nägemus sellest, mida Eesti majandus vajab.

Hoolimata valitsuse vastukäigust esitab Keskerakond ikkagi riigikogule homme umbusaldusavalduse Taavi Rõivase vastu.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: