Uuring: muukeelsete hulgas on paranenud eesti keele kuvand ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Värske integratsiooniuuringu kohaselt on Eesti muukeelsete elanike seas kasvanud eesti keele oskus ning paranenud ka eesti keele kuvand.

Samuti on teisest rahvusest noorte usaldus riigiinstitutsioonide vastu täpselt sama nagu eestikeelsetel noortel, vahendasid ERR-i teleuudised.

Samas väheneb aeglaselt määratlemata kodakondusega inimeste hulk, kuigi nende seas on märkimisväärne osa Eestis sündinud ning eesti keelt oskavaid noori.

Uuring toob ka välja, et muust rahvusest inimesed tajuvad end eestlastega võrreldes ebavõrdsemas olukorras olevana ning Ida-Virumaa lõimumisnäitajad on muude piirkondadega võrreldes madalamad.

Samas võib öelda, et eestimaalased on hakanud omavahel rohkem läbi käima.

Kultuuriministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa ütles "Terevisioonis", et uuringus on rohkem positiivset kui negatiivset.

Reimaa sõnul võiks olla kõrgem hinnang muukeelsete inimeste suhtumises riigiinstitutsioonide töösse. Ta tõi välja, et nooremate hulgas on need hinnangud kõrgemad.

"Me tahaksime, et inimesed tajuksid end ühiskonna osana ja ei tunneks tõrjutust. Seda nii poliitilises mõttes kui ka tööturul," märkis ta.

Reimaa sõnul rõõmustas teda asjaolu, et inimestevahelised kontaktid on paremas seisus. "Suheldakse omavahel rohkem. Paljud tunnistavad, et neil on palju eestlasi oma suhtlusringkonnas ja eestlastel on venekeelseid inimesi oma tutvusringkonnas," lausus Reimaa.

"Need monitooringu tulemused on julgustavad. Juba see, et inimesed väärtustavad Eestit, kui mitmekultuurilist riiki ja saadakse aru sellest, et rahvustevaheline läbikäimine, arusaam ja ühised väärtushoiakud on äärmiselt olulised," sõnas Reimaa.

Reimaa hinnangul tuleb jätkata inimestevaheliste kontaktide loomist ja koostegevusi. Ta lisas, et selles osas on tal suured lootused ETV venekeelsel telekanalil, mis annab võimaluse täiendavaks dialoogi platvormiks ja üksteise mõistmiseks.

Integratsiooni monitooring on kultuuriministeeriumi poolt tellitud lõimumisvaldkonna sõltumatu süvauuring, mis viiakse läbi iga 3-4 aasta tagant. Käesolev uuring on järjekorras kuues. 2015. aasta monitooringu koostasid Balti Uuringute Instituudi, Tallinna Ülikooli ja poliitikauuringute keskuse PRAXIS eksperdid. Uuringut tutvustatakse täna riigikogus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: