Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Palling põgenike kvoodist: Eesti plaan on olla läbirääkimistel võimalikult paindlik

{{1434081097000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitab täna riigikogu nimel Eesti seisukoha Euroopa rände tegevuskava kohta, mis puudutab pagulaste vastuvõtmist ja teisi abinõusid leevendamaks olukorda Vahemere piirkonnas. Komisjoni esimees Kalle Palling selgitas, et Eesti kavatseb olla läbirääkimistes põgenike kvoodi üle võimalikult paindlik ning hea on igasugune arv, mis jääb allapoole Euroopa Komisjoni pakutud kohustuslikust kvoodist.

Palling rääkis ETV saates "Terevisioon", et Eesti rõhub sellele, et me saame vastu võtta vaid nii palju pagulasi kui siia ise tulla soovib.

"Üks oluline aspekt kogu ümberasustamise ja -paigutamise juures on jäänud tähelepanuta - neid inimesi vägisi kuskile ümberasustada ei saa, nad peavad ise tahtma siin olla," märkis ta.

Palling kinnitas, et sellele Eesti ei looda, kuid tema sõnul peegeldab midagi ka see, et alates 1997. aastast on Eestis kaitse saanud vaid 111 taotlejat.

"Seetõttu pole Eestil olnud vajadust liiga suureks valmisoleku väljaehitamiseks ja arendamiseks. Kui me nüüd Komisjoni läheme, siis neist asjaoludest peavad ministrid rääkima. Eks siis paistab. Kindlasti on käes see hetk, kus Eesti peab olema rohkem avatud kolmandatest riikidest sõjapõgenike vastuvõtmiseks ja seda valmisolekut peame looma," rääkis Palling ja lisas, et Euroopa Liidu asjade komisjon seda küsimust täna arutabki.

Pallingu hinnangul on kogu Euroopa jaoks tekkinud praegu aeg, et töötada välja terviklik rändepoliitika.

Ta selgitas, et põgenike vastuvõtmisest on räägitud veidi vigaselt, sest paljude sõnul jäävad sõja eest põgenevad inimesed igavesti Euroopa riikide kulule, kuid tegelikult on ka Eestis paljud alustanud iseseisvat elu ja saavad hästi hakkama.

Palling kinnitas, et Eesti peab aitama Euroopa Liidul põgenikeprobleemi lahendada. "Me oleme otsustanud, et oleme avatud. Aga ülimalt oluline aspekt on see, et need inimesed peavad ise tahtma siia tulla," märkis ta ja lisas, et Eestis oleks vaja teha põgenike vastuvõtmiseks mõned muudatused protseduurides.

Ta selgitas, et praegu tehakse Eestis põgenike hindamist kohapeal, mis kestab kuus kuud. Tema hinnangul võiks hindamine toimuda juba Euroopa Liitu saabumisel, sest see hoiab kokku kulusid ja samas saab põgenik kohe Eestisse saabumisel uut elu alustada.

Palling tõdes, et kuigi huvi Eestisse tulla on olnud üldiselt tagasihoidlik, siis viimastel aastatel on see veidi kasvanud, näiteks Ukrainast põgenenud inimeste näol. "See tähendab, et me peame valmisolekut juurde looma," ütles ta.

Täna kell 9 algab riigikogu konverentsisaalis avalik kuulamine Euroopa rände tegevuskava teemal, kus sõnavõttudega esinevad migratsiooniekspert Uku Särekanno, MTÜ Eesti Pagulasabi juhatuse esimees Eero Janson, Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja Kari Käsper.

Oma riikide kogemustest ja olukorrast pagulaste vastuvõtmisel räägivad Soome suursaadik Kirsti Narinen, Itaalia suursaadik Marco Clemente ja Kreeka suursaadik Constantine Catsambis. Avalikul kuulamisel osalevad siseminister Hanno Pevkur ja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Hannes Rumm.

Kell 11 arutab EL-i asjade komisjon valitsuse seisukohta ning põhiseaduskomisjoni, õiguskomisjoni, väliskomisjoni, sotsiaalkomisjoni ja kultuurikomisjoni arvamusi Euroopa rände tegevuskava suhtes. Komisjon kujundab Riigikogu nimel selles küsimuses Eesti seisukoha, millest valitsus peab lähtuma.

Komisjoni istung lõppeb konverentsisaalis orienteeruvalt kell 13 ja Eesti seisukohti selgitab ajakirjanikele EL-i asjade komisjoni esimees Kalle Palling.

Siseminister Hanno Pevkur esindab Eesti seisukohti Euroopa Liidu ümberpaigutamise ja –asustamise mehhanismide suhtes 16. juunil toimuval EL-i siseministrite kohtumisel. 25. – 26. juunil toimub Brüsselis Euroopa Ülemkogu, kus riigi- ja valitsusjuhid arutavad Euroopa rändepoliitikat.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: