Tuntud ettevõtja astub suurkelmuses süüdistatuna kohtu ette ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristina Tauts
Kristina Tauts Autor/allikas: PM/Scanpix

Põhja ringkonnaprokuratuur saatis kohtu ette tuntud ettevõtja, IRL-i kuuluva Kristina Tautsi ja tema firma, süüdistades neid suures ulatuses kelmuses ehk narkomaanide raviks mõeldud euroraha, ligi 60 000 euro, väljapetmises.

Prokuratuur süüdistab Kristina Tautsi (40) suures ulatuses kelmuses ja tema firmat Comenius OÜ-d samas kuriteos juriidilise isikuna.

Tervise arengu instituut (TAI) korraldas 2010. aasta 20. juulil Euroopa sotsiaalfondi poolt toetatava programmi „Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2010-2011“ raames hankemenetluse uimastisõltlastele ööpäevaringse rehabilitatsiooniteenuse osutaja leidmiseks.

Tauts esitas oma Comenius OÜ-ga TAI-le pakkumuse, mis sisaldas süüdistuse kohaselt ebaõiget infot ning viis selleni, et see pakkumus tunnistati edukaks.

Juba läbirääkimiste pidamise ajal esitas Tauts süüdistuse kohaselt taas valeinfot, mistõttu TAI tunnistas Comenius OÜ edukaks pakkujaks ja sõlmia firmaga tsiviilõigusliku lepingu.

Tautsi allkirjastatud lepingu järgi pidi tema firma osutama uimastisõltlastele ööpäevaringset rehabilitatsiooniteenust.

Süüdistus märkis, et Tauts lõi Comenius OÜ juhatuse liikmena TAI-le teadvalt vale ettekujutuse, et tema firma on võimeline ja valmis osutama lepingus lubatud tingimustel rehabilitatsiooniteenust.

Uurimine tuvastas, et tegelikkuses ei olnud Comenius valmis ega võimeline TAI-ga lepingu sõlmimisel võetud lepingulisi kohustusi täitma ning nimetatud lepingu sõlmis Comenius OÜ juhatuse liige Kristina Tauts lepingus kokkulepitud tasu kättesaamiseks.

Süüdistuse kohaselt puudus Comenius OÜ-l nõutav rehabilitatsioonimeeskond, kuivõrd firmal polnud pakkumustes loetletud riiklikult tunnustatud kõrghariduse ja väljaõppega spetsialistidega siduvaid kokkuleppeid teenuse osutamiseks.

Samuti oli Tauts teadlik, et ilma psühhiaatri, psühholoogi, sotsiaaltöötaja ja psühhoterapeudita ei ole võimalik pakkuda rehabilitatsiooniprogrammile vastavat ööpäevaringset rehabilitatsiooniteenust, mille käigus uimastisõltlastega tegeletakse kindla kellaajalise ja erinevaid tegevusi sisaldava päevaplaani alusel.

Süüdistus märkis, et Comenius OÜ teadis juba enne TAI-ga lepingu sõlmimist, et ei hakka tegelema uimastisõltlastega AS-i Ida Tallinna keskhaigla ruumides, mis oli heaks kiidetud terviseameti poolt ja mis oli näidatud tegevuskohana terviseameti poolt firmale väljastatud tegevusloal ambulatoorsete psühhiaatriateenuste osutamiseks.

Samas jätkas Comenius OÜ selleks, et lepingus kokkulepitud tasu riigilt TAI kaudu kätte saada, TAI eksitamist.

Uurimine tuvastas, et Comenius OÜ ja selle juhatuse liige Kristina Tauts said pettusega varalist kasu 57 663,80 eurot ning Eesti riik läbi TAI samas summas varalist kahju.

Süüdistus märkis, et TAI poolt ülekantud summasid kasutas Comenius OÜ oma tegevuses ning kandis edasi Kristina Tautsi kontole.

Mullu detsembris avalikustas "Pealtnägija", et AIDS-i ennetajana tuntust kogunud, tervishoius juhtival kohal töötanud, samuti aastaid IRL-i volikogusse ning aastaid tagasi ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse nõukogusse kuulunud Kristina Tauts on uurimise all seoses narkomaanide rehabilitatsiooniks mõeldud eruorahade väljapetmisega.

Harju maakohus peab kriminaalasjas eelistungi juulis.

Karistusseadustik näeb suurkelmuses süüdimõistmisel ette ühe- kuni viieaastase vangistuse ning juriidilisele isikule rahakaristuse.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: