Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus tellis riigihanke korras koolituse 2050 uussisserändajale

{{1434358455000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Õhtuleht kirjutas täna, et kuigi valitsus on teatanud, et läheb Brüsselisse seisma selle eest, et Euroopa Komisjoni pakutud 1064 inimese paigutamine Eestisse käib riigile üle jõu, on praeguseks juba läbi viidud riigihange, mille kohaselt tehakse koolitust 2050-le pagulasele. Siseministeeriumi sõnul on artikkel eksitav, sest nimetatud hanke läbiviimine ei ole seotud Euroopa rändekavaga, vaid tegemist on uussisserändajate kohanemisprogrammiga, mis on suunatud eelkõige inimestele, kes tulevad Eestisse õppima, tööle, pererändega jne.

Riigihanke kirjelduse kohaselt näeb koolitus ette töö ja ettevõtluse, perekonna, laste ja noorte teemamoodulit, samuti keeleõppe koolitusi ning õppematerjalide väljatöötamist, kirjutab tänane Õhtuleht.

Hankes on kirjas, et koolitatavate hulk võib lepingu täitmise ajal suureneda 500 inimese võrra, lähtuvalt koolitavate huvist koolituse vastu. Hanke võitis Expat Relocation Estonia OÜ, mis tegeleb mitmesuguste teenuste pakkumisega Eestisse saabuvatele välistöötajatele ning aitab ettevõtetel välistööjõudu Eestisse tuua.

MTÜ Pagulasabi juhatuse esimehe Eero Jansoni sõnul esitab Õhtuleht valeväiteid, sest tegemist on uussisserändajate kohanemisprogrammiga, mis võeti siseministri määruse alusel vastu juba möödunud aasta augustis ning antud koolitusprogramm on mõeldud kõikidele uussisserändajatele, sealhulgas Euroopa Liidu kodanikele, kes asuvad Eestisse elama.

"Jutt ei ole 2050 pagulasest, kuigi sellest kohanemisprogrammist saavad osa ka rahvusvahelise kaitse saajad, kellel on mõeldud üks kaheksast moodulist kõrvuti õppe-, töö- ja pererändes osalevate inimestega," selgitas Eero Janson ERR-i uudisteportaalile saadetud kommentaaris.

Siseministeeriumi piirivalvepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi selgitas ERR-i uudisteportaalile, et on olemas kaks eraldi programmi: üht koolitust, mis on mõeldud 2050-le inimesele, tehakse uussisserändajatele, kes on näiteks Euroopa Liidu kodanikud ja asuvad Eestisse elama, teine aga 65 rahvusvahelise kaitse saanud isiku ehk lihtsamalt öeldes pagulase lõimimiseks. Seega on avalik konkurss hetkel välja kuulutatud vaid 65 pagulase koolitamiseks.

Uussisserändajateks loetakse kõiki vähem kui viis aastat Eestis seaduslikult elanud kolmandate riikide ja Euroopa Liidu kodanikke. Eestisse tuleb igal aastal ca 7000 uussisserändajat, näiteks 2014. aastal tuli kolmandatest riikidest 3500 inimest ja Euroopa Liidust üle 3000 inimese, rahvusvaheline kaitse anti 20 inimesele.

Kohanemisprogrammi hakkab Eesti pakkuma alates 2015. aasta sügisest ja selle väljatöötamise aluseks on varasemalt vastu võetud erinevad riiklikud strateegiadokumendid, näiteks konkurentsivõime kava "Eesti 2020", "Work in Estonia – välisspetsialistide Eestisse kaasamise tegevuskava 2015-2016" ja siseturvalisuse arengukava aastateks 2015-2020.

Koolituse sihtgrupi suuruse arvestamisel lähtus siseministeerium asjaolust, et kohanemisprogrammis osalemine on uussisserändajatele vabatahtlik, sellist koolitust pakutakse esmakordselt ja seega ei ole osalus esimestel aastatel nii laialdane.

Sõlmitava lepingu summast kaetakse 85% Euroopa Liidu Sotsiaalfondi vahenditest, 15% summas on Eesti kohustuslik kaasfinantseering.

Toimetaja: Allan Rajavee, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: