ERR Brüsselis: Euroopa Liidu siseministrite arutelult rändekriisile lahendust ei tule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters

Euroopa Liidu siseministrid arutavad täna Luxembourgis, kuidas pagulasi ümber paigutada nii, et toetada suurima rändesurve all olevaid liikmesriike.

Mitu riiki, sealhulgas Eesti on Euroopa Komisjoni kohustusliku kvoodiplaani vastu, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Hoolimata Saksamaa survest kvoodid kehtestada, pole täna kokkulepet oodata ja otsuste tegemine lükatakse arvatavasti 25. ja 26. juunil Brüsselis toimuvale valitsusjuhtide kohtumisele.

Pagulaste ja põgenike kvoodimehhanismi alusel kohustuslikust ümberpaigutamisest võidaksid enim Kreeka, Itaalia ja Saksamaa, kes on täna suurima rändesurve all. Ettepanekut toetavad ka Austria ja Holland.

Poola peaminister lubas läinud nädalal Brüsselis, et Tšehhi, Slovakkia, Ungari ja Hispaaniaga moodustatakse ühisrinne, mis Euroopa Komisjoni kvoodiplaani põhja laseb. Eesti pole ühegi sellise koalitsiooniga liitunud, ütles Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu juures Matti Maasikas.

Ta tunnistas, et liikmesriikide vahel on suured erimeelsused rändekriisi lahendamise viiside osas. Küll aga valitseb Maasika sõnul üksmeel, et kriis on tõsine ja selle lahendamisel peavad osalema ühel või teisel viisil kõik liikmesriigid.

Samas pole ministrite laual komisjoni plaanile ühtegi alternatiivi, mis võiks kvootide pooldajaid ja vastaseid lepitada.

"Kindlasti ei langetada täna mingeid otsuseid," ütles Maasikas. Samuti leidis ta, et hea ja euroopaliku lahenduse puhul ei tohiks mainida sõnu "vabatahtlik" või "kohustuslik". "Euroopa Liidus ollakse taoliste lahenduste väljamõtlemisel väga leidlikud," arvas Eesti esindaja.

Maasikas arvas, et erinevad rändekriisi lahendamise plaanid hakkavad ringlema tänase siseministrite arutelu ja Euroopa Liidu Ülemkogu vahelisel perioodil.

"Täna ei ole veel midagi konkreetset," kinnitas Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu juures.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: