Ukraina siseministri nõunik: Vene kindralstaabil on plaan, kuidas Dneprini edasi tungida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nn separatistide tankid Donetskis toimunud paraadil
Nn separatistide tankid Donetskis toimunud paraadil Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ukraina siseministri nõunik Anton Geraštšenko kirjutas täna sotsiaalmeedias, et Venemaa kindralstaap on välja töötanud plaani, kuidas hõivata kogu Ukraina vasakkalda territoorium kuni Dnepri jõeni.

Nõuniku kinnitusel töötati see plaan välja käesoleva aasta aprillis, vahendas Unian.

"Nõupidamine selle plaani kinnitamiseks leidis aset 8. - 9. aprillini Peterburis Lääne sõjaväeringkonna staabis," märkis Geraštšenko.

Vene kindralstaabi plaani kohaselt kulub Ukraina vasakkalda territooriumi vallutamiseks vaid 15 ööpäeva. Peamiseks eesmärgiks olevat selles etapis territooriumi ja kommunikatsioonivõrkude kontrolli alla võtmine, suurte asulate hõivamine sinna alla ei käi.

Geraštšenko väitel tungiksid Vene regulaararmee üksused Ukraina poolt kontrollitud territooriumile kahes etapis - kõigepealt Harkivi ja Donetski oblastisse ning seejärel Poltava, Kiievi ja Tšernigivi oblastisse. Sissetungi kavatsetakse varjata ning seda hakatakse esitlema kui nn Donetski ja Luganski separatistide pealetungi. Viimaste eesmärgiks olevat "Ukraina konstitutsioonilise korra taastamine, millega samas ei kaasne Viktor Janukovitši võimule naasmine".

Ametniku sõnul on vastav plaan detailselt kirjas dokumendis "Ettekanne otsuse kohta kasutada erioperatsioonis väegruppi Sever“, mis on märkega "täiesti salajane". Samuti olevat ukrainlaste kätte sattunud ka mitmeid plaaniga seotud tehnilise dokumente, kus on kirjas rünnaku suunad ja sihtmärgid ning kontrolli alla võetavate objektide loetelud. Sellisteks objektideks on väidetavalt ka maagaasi kompressorjaamad, mille kaudu liigub Vene maagaas Euroopasse ning mida ei tohi kahjustada.

Plaaniga käivad Geraštsenko andmetel kaasas ka Ukraina valitsusvägesid diskrediteerivad tegevused - näiteks okupeeritud Donbassis rahulike elanike tulistamine ning selles siis Ukraina armee süüdistamine.

Sarnased plaanid olevat Moskva välja töötanud Lõuna sõjaväeringkonna jaoks Mariupoli suunal, et Krimmi maismaad mööda Venemaaga ühendada.

Seda, kuidas salajased dokumendid Ukraina võimude kätte sattusid, Geraštšenko ei täpsustanud, ta selgitas vaid, et vaja läks projekti Mirotvorets vabatahtlike spetsialistide pikka erioperatsiooni ning nimetatud informatsioonikanal on endiselt avatud.

"Ukraina vastane agressiooniplaan ise saadi kätte aprilli lõpus ning edastati kompetentsetele organitele, et seda kasutada riigikaitse organiseerimiseks," lisas nõunik, kelle sõnul olevat plaanist informeeritud ka Lääne partnereid ja see olevat lõpuks mõjutanud ka otsust paigutada Ida-Euroopasse ja Balti riikidesse raskerelvastust.

Siseminister Arsen Avakovi nõunik Anton Geraštšenko on aktiivne sotsiaalmeedia kasutaja ning on ka varem seal teravaid või väidetavat siseinfot jagavaid postitusi teinud. Mingit Ukraina presidendi või valitsuse ametlikku kommentaari värsketele väidetele pole tehtud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: