Fotod: ERR-i ajakirjanikud külastasid Lvivi oblastis elavaid sõjapõgenikke ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raadio 4 ajakirjanikud Artur Aukon ja Kirill Krabu külastasid äsja Lvivi oblastis asuvat põgenike majutuspaika. Oblastis on hetkel majutatud kokku 11 000 põgenikku Ida-Ukrainast ja Krimmist.

Kuigi Lvivi oblastis sõjategevust ei käi, puututakse seal sõja tagajärgedega igapäevaselt kokku. Sinna kui kõige läänepoolsemasse regiooni saadetakse peamiselt lastega naisi ja eakaid inimesi, vahendab Raadio 4.

Ühe endise internaatkooli territooriumil elab näiteks kaks paljulapselist ema.

Üks naistest on 26-aastane, tal on kolm poega ja ta on hetkel oma neljanda lapse ootel. Tema mees jäi Ida-Ukrainasse hoopis nn Donetski Rahvavabariigi eest võitlema. Naine aga otsustas päästa end ja lapsi ning siirdus Ukraina lääneossa.

Teine naine on 28-aastane, ka temal on kolm last. Pärast seda, kui Ida-Ukrainas sõjaks läks, otsustas tema mees aga uue elukaaslasega koos elama hakata. Nüüd pole naisel isegi teoreetiliselt kuhugi tagasi pöörduda.

On ka eakamaid põgenikke. Nemad tunnistavad, et tunnetasid kogu aeg, kuidas Donetski ja Luganski oblastis õhkkond pingelisemaks läheb, kuid ometi uskusid nad viimase hetkeni, et sõjategevuseks päris ei lähe. Kui aga linna saabusid sõjamehed, sai neile selgeks, et rahulik elu on lõppenud ja tuleb kodupaik elu päästmiseks maha jätta. Nüüd ei tea need eakad naised ka ise, kas neil kunagi veel õnnestub oma kodudesse tagasi pöörduda.

Kohalikud elanikud aitasid põgenikke alguses kõige võimalikuga, kuid nende vahendid polnud lõpmatud. Praegu on põgenikel juba raskem leida tasuta elamispinda ning seetõttu paigutatakse inimesi ka vanadesse sõjaväeosadesse ja internaatkoolidesse. Samas muude eluks vajalike vahenditega põgenikel veel probleeme pole - tuuakse nii riideid kui ka toitu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: