Valimisea langetamisel tuli sisse loogikaviga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Põhiseaduse muudatus, mis langetas kohalike omavalitsuste valimisel valimisea piiri 16. eluaastani, lubab hääletada ka noorukitel, kes täisealiseks saades tunnistatakse teovõimetuks. Põhiseaduskomisjon lubab, et sügisistungjärgul viiakse kõik seadusega kooskõlla. Puuetega Inimeste Koja kinnitusel ei tohi seadusemuudatus vaimupuudega või psühhikahäiretega inimestele ega nende eestkostjatele täiendavaid kohustusi tekitada.

Täielikult teovõimetuks tunnistamine tähendab seda, et inimesel pole võimalust anda oma hääl valimistel. Nüüd on justkui võimalus, et enne 18-aastaseks saamist, mil kohus teovõimetust vaagib, võib hääleõiguslik kodanik olla, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Andrei Novikov ütles, et tuleks välja töötada mehhanism, kus inimese teovõimet valimisõiguse tähenduses hakatakse hindama juba varem. "Vastasel korral tekib olukord, kus ta tõepoolest saab hääletada, kusjuures aru saamata, kelle või mille poolt ta hääletab," ütles Novikov.

Novikov näeb ühe väljapääsuna võimalust, et teovõimetuks tunnistamise protseduuri alampiir samuti allapoole tuua. Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht seda ei poolda, sest see tooks järsult psühhiaatritele, eripedagoogidele ja kohtutele tööd juurde. Selle asemel võiks olla andmebaaside põhine süsteem. Näiteks armeeteenistusse kutsumine jääb teatud diagnooside puhul täna automaatselt ära.

"Ei tahaks meie puuetega inimestele panna mingeid täiendavaid kohustusi. Ehk tuleks lähtuda sellest, millised andmed on juba riigil olemas, vaadata, millise õppekava alusel noor õpib. Tõenäoliselt nad ei õpi tavaõppekava järgi, vaid lihtsustatud õppekava järgi. Või siis on lõpetanud põhihariduse mittetavaõppekava põhjal. See võiks üks võimalus olla, mida kaaluda," ütles Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Kalle Laaneti kinnitusel praegu uuritakse võimalusi, kuidas see loogikaviga riigikogu sügisistungjärgul likvideerida ja muudetakse ka tsiviilkohtumenetluse seadustikku.

"Kuidas see hakkab rakenduma või praktikas välja nägema, selle kallal spetsialistid praegu töötavad ja ma ei tahaks ette rutata, kuidas see täpselt on, aga me püüame leida parima viisi selle küsimuse lahendamiseks," lausus ta.

Laaneti kinnitusel näitab analüüs, et esimesed erakorralised kohaliku omavalitsuse valimised võiivad toimuda juba sügisel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: