"Ajujahi" võitja käivitab oma pilootprojekti Tartu bussiliikluses ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tänavu oktoobrist võib tartlastel avaneda võimalus tasuda ühistranspordi pileti eest lisaks elektroonilisele sõidukaardile ka mobiilirakendusega telefoni taskust välja võtmata.

Tartu linnavalitsus sõlmis tänavuse ideevõistluse "Ajujaht" võitjaga ühiste kavatsuste protokolli, et võtta Tartu ühistranspordis esimesena Eestis kasutusele Jiffi "käed vabad" süsteem.

Kui inimene laeb oma mobiili rakenduse ja seob selle krediitkaardi või mobiilimaksega, toimub sõidupileti eest tasumine ja sõitude registreerimine täiesti automaatselt.

T Grupi juhatuse liige ja Jiffi juht Andres Osula selgitas ERR-i uudisteportaalile, et kui rakendus on makseviisiga seotud, piisab vaid nutitelefonist, millel on sisse lülitatud bluetooth.

Pärast teenuse kasutamist teavitab rakendus, kui palju sõit maksis. Sarnast süsteemi kasutab ka Uber.

"Kuna maksekanal on tasuline, läheb teenusele mingil määral lisakulu juurde. Samas annab see kasutusmugavuse: telefon on taskus ja see annab värina või signaaliga teada, et sõit on registreeritud," rääkis Osula.

Süsteem ei lase "bussijänestel" oma sõitu viimasel hetkel ka valideerida. Kontrolör lülitab enne bussi astumist oma seadme kontrollseisu, mis tähendab, et sellest hetkest alates piletit osta ei saa.

Suure osas investeeringust võtab Jiffi enda kanda, sest Osula sõnul on neil vaja maailmas referentsi, mille pealt edasi kasvada.

Pärast ideekonkursi võitmist ei ole ettevõte investoreid otsinud. "Tahame enne tõestada, et lahendus töötab ja meeldib inimestele. Nad ei pea kaarti kaasas kandma, nad ei pea piiksutama.

Ettevõte kolib oma meeskonnaga lähiajal neljaks kuuks Londonisse. "Hakkame maailma suurimas kiirendis firmat investorite kaasamiseks ette valmistama," märkis Osula.

Juba varem on Tartu linn teatanud, et võtab käesoleva aasta sügisest kasutusele elektroonilise piletisüsteemi, millele üleminekut on kaua planeeritud.

Ettevõtlusideede konkurss "Ajujaht", mille Jiffi tänavu võitis, jooksis terve kevadhooaja ka ETV ekraanil.

Toimetaja: Priit Luts



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: