Kirikus tulistanu tunnistas veresauna korraldamise üles, eesmärgiks oli "rassisõja" alustamine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1434716905000 | amCalendar}}
Dylann Roof, jope peal on kunagised Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Rodeesia lipud
Dylann Roof, jope peal on kunagised Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Rodeesia lipud Autor/allikas: Sotsiaalmeedia/The Post and Courier

Charlestoni linna kirikus 9 inimest tapnud Dylann Roof tunnistas veresauna korraldamise politseinikele üles. Valgenahaline noormees olevat ka öelnud, et mustanahalisi kirikulisi tappes oli tema eesmärgiks "rassisõja" alustamine.

Täna esitati mehele ka ametlikud süüdistused 9 inimese mõrvas. Lõuna-Carolina kuberner Nikki Haley aga avaldas telekanalile NBC antud intervjuus arvamust, et süüdimõistmise korral tuleks Roofi surmanuhtlusega karistada, vahendas Reuters. 

USA justiitsministeerium teatas, et uurib kuritegu ka võimaliku kodumaise terrorismi juhtumina. "Siseministeerium uurib juhtumit kõikide nurkade alt, sealhulgas vihakuriteona ja ka siseriikliku terrorismina," ütles pressiesindaja Emily Pierce.

Varem ei ole ministeerium avaldanud, et üks võimalik uurimise suund on kodumaine terrorism.

Lõuna-Carolina kohus kinnitas Roofi vahi alla jätmise. Kohtunik James Gosnell ütles, et tal ei ole õigust lasta kahtlusalust kautsjoni vastu vabaks, samas määras ta Roofile relva omamise eest miljoni dollari suuruse kautsjoni.

Palju arutletakse USA meedias ka selle üle, millistel asjaoludel Lõuna-Carolina noormees endale tulirelva sai, vahendas CNN.

Näiteks mehe onu ütles eile ajakirjanikele, et noormees sai 45-kaliibrilise püstoli käesoleva aasta aprillis oma 21. sünnipäevaks. Sellisest versioonist on rääkinud ka mitmed politseinikud. Samas ütles tema vanaisa, et noormehele anti sünnipäevaks vaid raha, mille eest ta relva ise ostis. Lõppkokkuvõttes pole hetkel veel üldse selge, kas nimetatud relv oli just see relv, mida ta eile kirikus kasutas.

Võimuesindajate kinnitusel on aga kindel see, et Roofi tegevust võib käsitleda vihakuriteona. Väidetavalt olevat ta oma mustanahalistele ohvritele muuhulgas ka öelnud: "Te vägistate meie naisi ja võtate üle meie riiki."

Roofiga korterit jaganud Joey Meek näiteks ütles ABC Newsile, et Roof oli tulihingeline segregatsiooni pooldaja ning olevat oma kuritegu väidetavalt pool aastat kavandanud. "Ta soovis, et juhtuks midagi, mis rassisõja uuesti vallandaks," lisas korterikaaslane.

Oma sotsiaalmeedia kontole oli Roof postitanud foto, kus on muuhulgas näha, et tema jope peal on apartheidiaegse Lõuna-Aafrika Vabariigi lipp ja valgete juhitud Rodeesia (praegune Zimbabwe - Toim.) lipp.

Paraku jättis Meek oma korterikaaslase radikaalsed sõnavõtud enda teada ning võimuesindajatega ühendust ei võtnud.

Roofil on ka varem korrakaitsjatega pistmist olnud. Täisealisena on teda vahistatud kahel korral - üks kord narkootikumidega seoses ja teine kord võõral maa-alal loata viibimise eest.

Politsei uurib lisaks muule ka seda, kas Roofil võis olla seoseid mingite äärmuslike rühmitustega.

Roof saadi tänu tähelepanelikele kodanikele kätte naaberosariigi Põhja-Carolina linnas Shelbys.

Linna politseiülem Gregory Mullen selgitas eile, et kaheksa inimest suri juba kirikuhoones. Kaks vigastatut viidi haiglasse, kus üks neist suri. Üks tapetutest oli kohalik 41-aastane kirikuõpetaja ja rahvasaadik Clementa Pinckney.

Kolmel kirikus olnud inimesel õnnetus eluga pääseda, üks neist rääkis kohalikule meediale, et tulistaja oli talle öelnud, et jätab ta elama, et naine saaks juhtunust meediale rääkida.

Tulistamine leidis aset Aafrika Metodistlikus Episkopaalses (AME) Emanueli kirikus, mis on lõunaosariikide vanim AME kirik. Sellel kogudusel ja 1891. aastal ehitatud kirikul on oluline roll mustanahalise kodanikuõiguste eest võitlemises, see on seotud mitmete orjusevastaste võitlejatega, 1962. aastal aga pidas kirikus kõne legendaarne kodanikuaktivist Martin Luther King.

Väidetavalt oli Roof enne tulistamist istunud oma tulevateste ohvritega koos kirikus ja isegi palvetanud. Selle kohta on internetis ja meedias avaldatud ka videosalvestusi.

Dylann Roof seisis täna kohtus silmitsi ka osade hukkunute lähedastega, kes ütlesid, et andestavad talle. Roof ei näidanud välja mingeid emotsioone, kui ohvrite lähedased otse tema poole pöördusid. 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: