Eksperdid: Kreeka kriis võib Eestit mõjutada mitmel moel ({{commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Halva stsenaariumi korral võib Kreeka maksejõuetus Eestit mõjutada mitmel moel. Valitsus on laenanud Kreekale raha läbi EFSF-i. Samuti võivad kahjud tekkida läbi keskpanga, sest Euroopa Keskpanga programmi raames on ostetud Kreeka valitsuse võlakirju.

Üks suurematest Kreeka võlausaldajatest on Euroopa Finantsstabiilsuse Fond ehk EFSF, milles on oma osa ka Eestil.

"Aktuaalne kaamera" küsis rahandusminister Sven Sesteri käest, kas ja millal võib juhtuda, et Eesti antud garantiid ESM-ile ja EFSF-ile pööratakse täitmisele.

"See tõenäosus, et garantiid realiseeruvad, on olnud alati. Ja Eesti on EFSF-is osalemas 0,27%-ga 100%-st. Ja esimesed maksed siis EFSF-i kontekstis peaksid tulema aastal 2022," vastas Sester.

Seega, aega on siiski üksjagu. Eesti Panga bilansis Kreeka võlakirju ei ole, küll aga on euroala keskpangad ostnud neid ühise programmi raames.

"Ja kui seal peaksid tekkima mingisugused kahjumid, siis loomulikult Eesti Pangal on ka oma osa nende kahjude kandmisel," ütles Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.

Kaasiku sõnul on raske öelda, kuidas see täpselt välja näeks, sest ei saa ka öelda, kas kreeklased ütlevad, et nad üleüldse raha tagasi ei maksa või, et mingit osa raha tagasi ei maksa. Või on tegemist lihtsalt makseviivitusega. "Seda on raske öelda," märkis ta.

Samas toonitab Kaasik, et otsesed kahjud oleksid üsna väikesed võrreldes kaudse mõjuga, mis võib halva stsenaariumi puhul Euroopas tekkida.

LHV majanduseksperdi Heido Vitsuri sõnul ei taha Kreeka lahkumist keegi ning seetõttu on usutav, et vähemalt esialgu siiski kompromiss saavutatakse.

"Ma arvan, et püütakse teha kõik, mis võimalik, et see mingisugune kompromiss saavutada vähemalt pooleks aastaks. Et vaadata, mis edasi saab. Aga poliitiline tahe on mitte lasta eurotsoonil servast mureneda," rääkis Vitsur.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: