Videod: tapetute lähedased pöördusid kohtus Dylann Roofi poole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Dylan Storm Roof esimest korda kohtu ees.
Dylan Storm Roof esimest korda kohtu ees. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Charlestoni linna kirikus üheksa inimest tapnud Dylann Roof seisis eile kohtus silmitsi osade hukkunute lähedastega, kes ütlesid, et andestavad talle. Roof ei näidanud välja mingeid emotsioone, kui ohvrite lähedased otse tema poole pöördusid.

Kohtunik kutsus ohvrite sugulased Charlestoni kohtusse, kus nad said videoülekande vahendusel otse 21-aastase Dylann Storm Roofi poole pöörduda, vahendas BBC jt.

Ühe hukkunu, Ethel Lance'i tütar pöördus Roofi poole ja ütles: Sa võtsid minult midagi väga kallist. Ma ei saa temaga enam kunagi rääkida. Ma ei saa teda enam iial hoida, kuid ma andestan sulle. Ja olgu jumal su hingele armuline."

Kohtus kõneles ka Felecia Sanders, kes elas kolmapäeva õhtul kirikus ühena kolmest rünnaku üle, teeseldes surnut. Tema poeg Tywanza sai aga surmavalt haavata. Naine kõneles: "Me tervitasime sind kolmapäeva õhtul meie piiblitunnile avasüli. Sa oled tapnud ühed ilusamad inimesed, keda ma tean. Iga kiud mu kehas valutab...ma ei ole enam kunagi endine."

Hukkunud Rev Daniel Simmonsi lapselaps ütles kohtus, et vihkamine ei võida.

Aafrika Metodistliku Episkopaalse (AME) Emanueli kiriku ajaloos on "andestus" sügavalt usku juurdunud, kuna kirik on olnud tugevalt seotud valgete ülemvõimuga USA-s. Võime andestada on kujunenud nii halastusteoks kui ka tööriistaks, millega võidelda rõhumise vastu.

1962. aastal pidas kirikus kõne legendaarne kodanikuaktivist Martin Luther King, kes on ise öelnud: "Me peame arendama ja säilitama võime andestada. Tema, kellel puudub võime andestada, puudub võime armastada."

Kohtus rääkis esimest korda ka süüalune Roof, kui ta pidi kohtunikele kinnitama oma nime, vanuse, aadressi ning ütlema, et ta on töötu.

Kohtudokumentidest selgus uusi üksikasju tulistamise kohta.

Roof sisenes kirikusse kohaliku aja järgi pärast kella 8 õhtul ning istus koos oma tulevaste ohvritega koos kirikus ja palvetas ligi tund aega enne, kui ta oma rünnakut alustas.

Kõiki ohvreid oli ta tabanud mitu korda. Enne lahkumist seisis Roof ühe kannatanu kohale, keda ta ei lasknud ning ütles talle vihase rassistliku kommentaari. Selle isiku nime pole kohtudokumentides mainitud, teda on nimetatud vaid "tunnistajaks".

Roof kasutas poolautomaatset käsirelva, mida ta rünnaku käigus korduvalt laadis. Relv leiti ühes temaga, kui ta arreteeriti. Relv oli ostetud seaduslikult.

Dylann Roofi lähedased läkitasid avalikkusele ka endapoolse avalduse. "Sõnad ei suuda väljendada šokki, leina ja suutmatust mõista, mis tol ööl juhtus. Me oleme selle tõttu meeleheitel ja kurvad," kirjutas pere. "Me oleme kõik puudutatud liigutavatest sõnadest ohvrite perekondadelt, kes pakuvad jumala andestust ja armastust, seistes ise silmitsi niivõrd jubedate kannatustega," lisati teates.

"Kogu maailm hakkab vaatama tema perekonna poole, kes kasvatas sellise koletise," lausus Roofi onu Carson Cowles pisaraid pühkides neljapäeval ajakirjanikele, vahendas Washington Post.

Onu kirjeldas, et Roof oli vaikne ning hoidis palju omaette. Ta kinnitas, et poisi ema ei kasvatanud teda kunagi selliseks.

Roof oli lapsepõlves vaikne ja häbelik poiss, kes hoidis paljuski omaette. Ta ei paistnud eriti silma ega sattunud ka väga pahandustesse. Teismeeas olukord muutus, kui ta langes keskkoolist üheksandas klassis välja. Sel aastal oli ta olnud vanemate surve all, et leida endale töö.

Charlestoni kohtu enda video:

 

Teine video (USA Today):

 

Dylan Storm Roof astus esimest korda kohtu ette videokonverentsi kaudu. Foto: Reuters/Scanpix

Üheksa ohvri pildid. Foto: AFP/Scanpix

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: