Kliinikumis kasutusele võetud tehnoloogiat pole veel Baltimaades, Soomes ega Rootsis ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tartu Ülikooli kliinikumis on südamerütmihäirete raviks võetud kasutusele uus tehnolooiga, mis vähendab inimestele ohtlikku röntgenkiirgust operatsioonil.

Uue tehnika areng on kiire ja Eesti on esimene Baltimaades ja ka Soome ning Rootsiga võrdluses, kes sellise aparatuuri kasutusele võttis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Südame rütmihäirete käes vaevlev nooremapoolne naine on heitnud operatsioonilauale. See, mis operatsioonisaalis tehakse, ei meenuta tavalist operatsiooni, vaid näiliselt tehakse rütmihäirete ravi kahe voolikuga, mis annavad edasi pilti teisele arstile arvutiekraanile.

Arst on nagu IT-spetsialist, kes teeb tööd arvuti taga, aga nüüd siis täiesti uue tehnikaga.

"Mina siis provotseerin rütmihäire ja kopeerin, kui see tekib. Teen esmase diagnostika. Operaator paigaldab kateetrid. Nii me teeme. Üks on ühel protseduuril arvuti taga ja teine on haige juures ja vastupidi," selgitas TÜ kliinikumi rütmihäirete osakonna vanemarst-õppejõud Rain Paju.

Peamine eelis möödunud kuul kasutusele võetud aparatuuri puhul on aga röntgenkiirguse vähendamine. Röntgenkiirgus on ohtlik nii patsientidele kui ka arstidele.

"Praegune süsteem võimaldab saada sarnast informatsiooni nagu me tavalist röntgenit kasutades saame ilma röntgenseadet pidevalt kasutamata. Elektroodide otsas on sensorid ja neid sensoreid on meil reaalajas võimalik jälgida, nende asukohta südames. Põhimõte jah, sarnaneb GPS-iga," ütles TÜ kliinikumi rütmihäirete osakonna vanemarst-õppejõud Rein Kolk.

Sellist uhket laborit ja süsteemi ei ole veel üheski teises Baltimaas ega ka Soomes ja Rootsis. Eriti oluline on aga röntgenkiirguse vähendamine lastele mõeldes, kelle rütmihäireid samuti TÜ kliinikumis ravitakse.

Kui arstid on kutsunud esile opilaul lebava noormapoolse naisel südame kloppimise, diagnoosinud rütmihäire ja seejärel rünnanud haigust ehk ravinud, siis võib ta juba homne päev haiglast koju saada ja minna oma igapäevaste toimetuste juurde.

Toimetaja: Liis Velsker



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: