Soome kaitseminister: Venemaa õppustesse tuleb rahulikult suhtuda

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Soome kaitseminister Jussi Niinistö Autor/allikas: Henrietta Hassinen / Yle

Soome kaitseminister Jussi Niinistö ütles, et ta pole lugenud USA mõttekoja raportit, mille kohaselt harjutasid Venemaa relvajõud äsja muuhulgas ka Ahvenamaa vallutamist. Ministri sõnul kasutavad paljud riigid oma sõjaväeõppustel erinevaid stsenaariume ning sellistesse asjadesse tuleb rahulikult suhtuda.

"Käesoleval juhul polnud ju teemaks ainult Ahvenamaa, vaid mainiti ka muid Läänemere saari," ütles Põlissoomlaste poliitik Niinistö Soome rahvusringhäälingule.

"Õppuse ja reaalse praktika vahel on väga pikk maa ning seega pole muretsemiseks põhjust," nentis kaitseminister ja lisas, et analoogsete teemade kajastamisel tasub alati "jääd mütsi sisse panna".

USA mõttekoja Cepa raporti andmetel korraldas Venemaa märtsis suure õppuse, mille raames harjutati teoreetiliselt ka Ahvenamaa, Gotlandi, Bornholmi ja Põhja-Norra hõivamist. Õppusest võttis osa umbes 30 000 sõdurit. Pole teada, kus õppus täpsemalt toimus ja millised väeosad sellest osa võtsid.

Niinistö: uue kiirreageerimisüksuse moodustamine tuleneb muutunud julgeolekukeskkonnast

Samas tunnistas kaitseminister Niinistö, et Soome kaitseväe juurde moodustatav uus kiirreageerimisüksus on tingitud muutunud julgeolekukeskkonnast.

"Ukraina kriis on õpetanud, et üksusi saab liigutada väga kiirelt. Lisaks on Soome üldise ajateenistuse süsteemi Achilleuse kannaks olnud just nimelt valmisoleku kiirus," nentis minister.

Niinistö selgitas, et õhu- ja mereväes on valmisolek kõrgem, sest seal on tegu peamiselt elukutseliste sõjaväelastega. Maaväed aga moodustatakse suures osas reservväelaste abil. "Selles osas on meil veel palju teha, kuid esimesed sammud on nüüd astutud," lisas ta.

Neutraalse Soome kaitseminister Niinistö võttis äsja Brüsselis osa ka NATO kaitseministrite kohtumisest, kus arutati samuti kiirreageerimisüksuste teemal.

Täna teatas Yle ka seda, et Soome ostab Saabilt umbes 32 miljoni euro eest tankitõrjerakette.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: